Brexit: Do 30. června je možné požádat o status usedlíka. Jaká je dostupná pomoc pro české krajany?

29. duben 2021

Britské úřady, Univerzita v Salfordu a Česká obec odhadují, že ve Velké Británii pobývá na 70 tisíc Romů. Nikdo v tuto chvíli neví, kolika rodin se po brexitu týká návrat do ČR nebo vyhoštění. Jak se bude přistupovat k většímu počtu dětí z cizojazyčného prostředí po 30. červnu 2021, pokud nezískají status usedlíka?

Občanské sdružení Romodrom vytvořilo program, který pomáhá českým občanům v Británii.

„Romodromu se brexitové téma týká. Společně s dalšími partnery a s úředníky jsme vytvořili nový produkt, který je na tuto problematiku zaměřený,“ říká ředitel společnosti Romodrom Nikola Taragoš, který spolupracuje s novým honorárním konzulem v Peterborough Petrem Torákem.

„Naším partnerem je Česká obec, která pracuje s našimi krajany ve Velké Británii. Naši práci jsme si rozdělili tak, aby byla poskytnuta podpora jak na straně Velké Británie, tak i zde v ČR. Romodrom se tak soustředí na to, abychom dokázali reagovat na potřeby našich krajanů navrátilců.“

S doklady pomáhá matrika v Brně

Nejvíce se v současné době řeší chybějící dokumenty pro žádost o status usedlíka.

„Běžná praxe ve Velké Británii dříve nevyžadovala mít u sebe vždy doklady, stačilo sdělit číslo pojištěnce a nacionále. Některé rodiny se dostaly do situace, kdy měly prošlý doklad, nebo jej ztratily a do toho se jim ještě narodily děti. Doklady jsou teď ale klíčové a my proto spolupracujeme na tom, aby se tyto doklady dokázali zavčasu vytvořit. Máme největší pobočku brexitové aktivity v Brně, kde je specifická matrika, která se zabývá tématem dětí a která dokáže při ztrátě dokumentů, pokud se nacházíte v cizině, lépe spolupracovat. Tým je také rozšířen o dva právníky. Současně je tam přítomen i vedoucí celého projektu.“

„Vytvořili jsme širokou síť napříč všemi kraji, resp. Jsme zastoupeni ve všech krajích. Jde o registrovanou sociální službu odborného sociálního poradenství s dostatečně proškoleným aparátem kolegů, kteří dokáží pomoci nejen s doklady, ale se všemi praktickými věcmi, které souvisí s návratem z Velké Británie.“

„Na straně Velké Británie pak spolupracujeme s panem Torákem a s Českou obcí. Ti zajišťují pomoc našim krajanům přímo na místě tak, aby si statut usedlíka mohli vytvořit. K datu 30. 6. očekáváme velký boom.“

Pomoc s bydlením, ale i s češtinou

Jak dále ředitel Romodromu Nikola Taragoš říká, připravují se i na navrátilce, kteří budou potřebovat pomoct v oblasti bydlení a práce. K dispozici jsou i odborníci v dluhové problematice.

„Pomoc se týká i řečové bariéry, protože děti už často nehovoří česky. Snažíme se zprostředkovat pomoc i v této oblasti tak, aby navázaly ve školství, ve vzdělávání. Je toho spousta. Kolik si dokážete představit běžných potřeb v každodenním životě, to všechno se v pomoci objevuje.“

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.

Václav Žmolík, moderátor

ze_světa_lesních_samot.jpg

3x Karel Klostermann

Koupit

Komplet obsahuje dva šumavské romány Ze světa lesních samot, V ráji šumavském a povídkový soubor Mrtví se nevracejí z pera klasika české literatury Karla Klostermanna (1848 - 1923), který tomuto kraji zasvětil celé své dílo.