Berlínští památkáři nesouhlasí se zvažovanou demolicí české ambasády

14. duben 2016

Budova českého velvyslanectví v centru Berlína je v německé metropoli unikát. Je to jediný dům v celém městě postavený ve stylu brutalismu. I proto by chtěly berlínské úřady tuto budovu ze 70. let památkově chránit. S českými plány na demolici této výjimečné ambasády nesouhlasí.

Wilhelmstrasse, Vilémova ulice v Berlíně - tady se odehrávala historie, tady stála a stojí ministerstva, kdysi tady bylo říšské kancléřství a na dohled odsud stála Berlínská zeď. A dodnes tady stojí česká ambasáda, několikapatrový šedohnědý kvádr.

„Ta budova technicky, svými parametry, nevyhovuje současné diplomacii,“ říká český velvyslanec v Německu Tomáš Podivínský.

„Já jsem tady měl v lednu 14 stupňů, chodil jsem si ohřívat prsty pod teplou vodu do umyvadla, poněvadž mi skutečně mrzly a už jsem nemohl psát. A v létě tady bylo skoro 45 stupňů, nejsou výjimky, že kolegové mají v kancelářích přes 50 stupňů,“ popisuje velvyslanec.

Budovu velvyslanectví navrhli manželé Machoninovi pro více než 300 zaměstnanců. Dnes jich tu ale pracuje jen 35.

„Jsou tady dokonce nevyužívaná celá poschodí, která jsme odpojili od médií, protože ta finanční náročnost budovy na chlazení a topení v zimě byla tak obrovská.“

Otázku, co s tímto brutalistickým objektem udělat, řeší česká diplomacie už mnoho let. Možnosti jsou podle Tomáše Podivínského dvě. „Buď je možné budovu rekonstruovat, anebo ji demolovat a vystavět budovu novou.“

Přičemž obě řešení jsou prý přibližně stejně drahá. Jenže představa, že by ambasáda zmizela z berlínského povrchu, se nelíbí místnímu památkovému úřadu.

Budova českého velvyslanectví v Berlíně

"Přejeme si, aby budova zůstala stát. Svou architekturou vybočuje z řady. Je výrazná a nezaměnitelná. A tím přispívá k originalitě berlínské městské tváře," říká profesor Jörg Haspel, konzervátor berlínského památkového úřadu, který už druhým rokem zkoumá, zda českou ambasádu připsat na seznam místních památek. Přestože řízení ještě oficiálně neskončilo, záměr města je zřejmý.

"Oslovili jsme české velvyslanectví a jeho zástupce jsme informovali o našem přání budovu zachovat. Nabídli jsme české straně, že jí rádi pomůžeme odbornými znalostmi s rekonstrukcí, modernizací i energetickými úpravami, protože máme mnoho zkušeností s poválečnými budovami z této doby," dodává Haspel.

Protože je pozemek, na kterém budova velvyslanectví stojí, českým exteritoriálním územím, bude o jediné brutalistické stavbě v Berlíně rozhodovat Česko. Ministerstvo zahraničních věcí se zatím kloní k variantě rekonstrukce.

autor: Pavel Polák
Spustit audio