Asociace romských občanských iniciativ a romské platformy navrhuje Ivana Veselého na post zmocněnce vlády pro romské záležitosti

20. prosinec 2021

Minulý týden se v Praze sešli členové Asociace romských občanských iniciativ, Rom-Praha, z.s., Demokratická aliance Romů ČR z.s., Sdružení Romů Severní Moravy z.s. a další významné neziskové organizace. Cílem setkání byla diskuse k naplňování vládní strategie (Strategie romské integrace 2021-2030). Z diskuse ke strategií byl přijat návrh na nominaci Ivana Veselého na post vládního zmocněnce pro romské záležitosti.

Ivan Veselý začínal v roce 1993 jako tiskový a analytický pracovník Romské občanské iniciativy, odkud přešel do sdruženi Dženo. Poté působil jako místopředseda Rady vlády pro záležitosti romské komunity (2008 – 2010), byl členem správní rady Open Society Fund Praha (1998 – 2005), předsedal redakční radě měsíčníku Amaro gendalos / Naše zrcadlo (1997 – 2002) a v České televizi se podílel na produkci magazínu Romale (1991 – 1999).  S bývalou manželkou JUDr. Klárou Samkovou založil v roce 1994 občanské sdružení Dženo. V letech 2002 – 2011 provozoval internetové rádio Rota, první romské internetové rádio v Evropě , které vysílalo v romštině, češtině a angličtině.

Kromě toho byl v letech 2012-2013 analytikem českého Ministerstva práce a sociálních věcí a v letech 2014-2015 působil jako poradce pro extremismus a terorismus Ministra vnitra ČR. Pracoval v řade misii Organizace pro bezpečnost a spolupráce v Evropě-OBSE.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.