Arcidiecézní charita Praha má s pomocí lidem v nouzi dlouholetou zkušenost
Arcidiecézní charita v pražském Karlíně pomáhá sociálně vyloučeným najít cestu zpět do běžného života. Kromě hygienického zázemí, šatníku, základních potravin poskytuje lidem v nouzi i poradenství, asistenci při řešení problémů nebo dlouhodobý azyl. Více Růžena Georgová:
„V naší charitě máme noclehárny, kde mohou lidé zůstat až 15 dní v měsíci, i azylový dům, ve kterém mohou zůstat až půl roku.“
Po celý loňský rok lidé bez domova využili pobyt v Azylovém domě Svaté Terezie, když onemocněli covidem-19. Azylový dům svým klientům nabízí i bezplatné poradenství:
„Poskytujeme právní pomoc, a to nejen v problematice exekucí a dávek, zabýváme se ale i tématem hmotné nouze. Charita dělá pro lidi opravdu hodně – pokud přijdou s žádostí o pomoc, je jim pomoženo.“
„Noclehárna funguje 24 hodin. Nový klienti, kteří se u chtějí zapsat, musí přijít na 17 hodinu, ostatní na 18 hodinu. Ráno v 6 hodin je potom budíček a noclehárnu je třeba opustit do 7 hodin.“
Azylový dům má 25 lůžek. Devět z nich je vyčleněno seniorům a lidem se zdravotním postižením. Obvyklá délka pobytu je šest měsíců.
„Příjem klientů do azylového domu je od 9 do 15:30. V té době si sociální pracovnice může nové žadatele zapsat a udělat s nimi informační plat. Pokud se uvolní místo, obvolává klienty podle pořadníku s tím, že se mohou přijít ubytovat.“
Institut Terezínské iniciativy
Růžena Georgová je velice aktivní žena. Kromě sociální práce se věnuje i tématice romského holokaustu, a proto spolupracuje s Institutem Terezínské iniciativy, kde pracovala na databázi romských obětí holokaustu.
„Asi před čtyřmi lety jsme se začali zabývat romským holokaustem. Ředitelka institutu mě požádala, jestli bych s nimi nechtěla spolupracovat. Okamžitě jsem souhlasila, protože mě toto téma velmi zajímá.“
Na vzdělávacím webu holocaust.cz je od 13. května loňského roku zpřístupněna databáze romských obětí na území dnešního Česka, která se bude ještě rozšiřovat. Zatím obsahuje 329 jmen mužů, žen a dětí, kteří zahynuli v protektorátním cikánském táboře Lety u Písku v době jeho fungování od srpna 1942 do srpna 1943. Vypracoval ji Institut Terezínské iniciativy.
Související
-
Databáze obětí holocaustu na webu Holocaust.cz nově obsahuje i údaje o Romech a Sintech
Databáze obětí holocaustu na webu Holocaust.cz obsahuje od letošního roku také údaje o obětech rasového pronásledování Romů, Sintů a dalších osob označovaných za „cikány“.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A od Nepila? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
3 x Hurvínkovy příhody
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka