Americký prezident Obama žádá Kongres o spravedlivější rozdělení bohatství

21. leden 2015
Zprávy

Americký prezident Barack Obama žádá o rovné příležitosti pro všechny Američany. Prezident v tradičním výročním projevu o stavu unie navrhnul daňové reformy, které by měly pomoci americké střední třídě. Slíbil další úsilí v boji proti terorismu a zavázal se k hledání kompromisu s Republikány, kteří ovládají obě komory Kongresu.

Svůj projev začal v pozitivním duchu. Před Spojenými státy je podle něj světlá ekonomická budoucnost.

„Jsme už patnáct let v novém století. Byla to tvrdá léta, plná terorismu a ekonomické recese, která zasáhla celý svět. Ale dnes otočíme stránku. Nyní ekonomika Spojených států a zaměstnanost rostou nejrychleji od roku 1999.“

Prezident Obama se snažil směřovat svoje poselství ke všem Američanům, ale především ke střední třídě, která v posledních letech pocítila nejpalčivěji ekonomické problémy. Ty jsou, jak je Barack Obama ujistil, už minulostí.

„Stín krize pominul, unie je silná,“ ubezpečoval americkou veřejnost, že ekonomika je v dobrém stavu a dodal: „Teď si musíme vybrat, kudy chceme jít v následujících patnácti letech.“

Představil daňové reformy, které by měly pomoci především střední třídě. Ty počítají s vyšším zdaněním nejbohatších Američanů a finančních společností.

Kongres Obama vyzval k přijetí řady zákonů - včetně zavedení bezplatného vyššího vzdělávání, zlepšení péče o děti, zvýšení kybernetické bezpečnosti.

„Musíme začít bojovat s kybernetickými hrozbami stejně jako jsme doposud bojovali s terorismem. Vyzývám proto Kongres k tomu, aby schválil změnu legislativy, kterou potřebujeme pro účinnější boj proti kybernetické kriminalitě.“

Dále vyzval ke schválení rezoluce, která by umožnila použití síly proti Islámskému státu či zrušení embarga vůči Kubě.

„Žádám Kongres, aby světu ukázal, že jsme sjednocení v odporu proti ozbrojenému extremismu. Je nutné, aby schválil použití síly proti hnutí Islámský stát.“

Pro stabilitu na Blízkém východě je podle Obamy klíčový Írán a jeho jaderný program. Spojené státy usilují o dohodu, která by zabezpečila, že Írán nebude usilovat o jaderné zbraně.

Ambiciózní a náročná agenda

Američtí komentátoři se shodují v tom, že prezident představil velice ambiciózní agendu. Je samozřejmě otázkou, zda se mu návrhy v Kongresu podaří prosadit. Sněmovnu reprezentantů i Senát od listopadu ovládá opoziční Republikánská strana, která je proti řadě návrhů.

Podle komentátora ČRo Milana Slezáka byl Obamův projev hlavně seznam zbožných přání. „Těžko čekat, že opozice bude nadšená, když ten kdo je u moci vládne stylem, že nabídne opozici jenom to, že pokud chce s ním spolupracovat na jeho programu, tak že to bude výborné, ale jinak se s nimi nechce bavit. Tento Obamův styl "Já navrhuji toto, pojďte se mnou spolupracovat, protože je to nejlepší pro zemi" kritizují dokonce i Obamovi stoupenci.“

I po šesti letech ve funkci si Obama zachovává přesvědčení, že Amerika není jen souborem republikánských a demokratických států s jistými politickými preferencemi, ale že jsou to skutečné Spojené státy.

Paradoxně se prezident Obama nejevil jako někdo, kdo by se cítil poražený. Projev byl prý velice energický. Prezident ho přednášel uvolněně a chvílemi i vtipkoval.

autoři: lek , msl , , vid
Spustit audio