50 let od přistání na Měsíci
Dobrý den, majore Gagarine! Úspěch Sovětského svazu sledovali Američané bedlivě
Dvanáctého dubna 1961 je svět okouzlen. Nejenom v Československu vznikají básně, zdravice, zasílají se blahopřejné telegramy, v socialistickém světě se také vyhlašují kuriózní pracovní závazky. Vedle slavné písně Dobrý den, majore Gagarine, vznikají už dříve písničky plné oslavného vesmírného optimismu.
Během pouhých pár hodin od startu Gagarina se tuzemská propaganda začíná opírat o informaci z USA, která je sice pravdivá, a současně není nijak nelogická – vzhledem k časovému posunu mezi Moskvou a Washingtonem.
Přesto se obraz okořeněný notnou dávkou ironie několikrát ve vysílání opakuje. Ve skutečnosti podle odborníka na kosmonautiku Antonína Vítka vyplývá, že Američané věděli o startu Vostoku 1 takřka okamžitě.
„Američané start zaznamenali v době funkce prvního stupně nosné rakety, což znamená za půl druhé minuty. Bylo to v rámci monitorování startu pomocí radiolokátoru, které měli na území Turecka a Íránu,“ vysvětluje.
NASA formálně zahájila svoji činnost 1. října 1958. 5. května 1961 absolvuje Alan Shepard čtvrthodinový let v Mercury Freedom 7 a 25. května 1961 vyhlašuje prezident Kennedy slavný plán dopravit do konce 60. let člověka na Měsíc a bezpečně zpět. Ne protože to je snadné, ale protože je to těžké.
Na seriálu pracoval nedávno zesnulý reportér Jaroslav Skalický. První díly se staly jeho posledními reportážemi pro Český rozhlas. Seriál doplnili jeho kolegové z domácí redakce. Všestranného rozhlasáka, kterého jste mohli na vlnách slýchat čtyři desetiletí, si můžete připomenout podcastem Vinohradské 12 nebo poslechem jeho další autorské práce.
Poté, co se 20. února 1962 prvním Američanem na oběžné dráze stává John Glenn, se koncem května ze Spojených států hlásí zpravodaj Karel Kyncl. V rámci propagandy s neskrývanou ironií komentuje odklady letu druhého astronauta Carpentra. „Sál je plný nudících se novinářů. Odpalovací věž, z které má startovat ve čtvrtek Carpenter, byla beznadějně opuštěná,“ řekl v tehdy Kyncl Československém rozhlase.
Carpenter nakonec startuje 24. května 1962.
Související
-
Neil Armstrong byl ukázkový psychopat, říká psychiatr Radkin Honzák
Hostem je psychiatr Radkin Honzák. Kolik procent mozku využíváme? A kdo je to psychopat?
-
Mistr reportáží a přímých přenosů. Reportér Jaroslav Skalický přenášel po éteru emoce jako málokdo
Český rozhlas přišel o jednoho ze svých nejvšestrannějších reportérů – ve věku 63 let náhle zemřel Jaroslav Skalický. U posluchačů se zapsal jako reportér, moderátor či komentátor živých přenosů.
Více o tématu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.