Poslouchejte živě
Poslechněte si příběh za fotografiemi Czech Press Photo
Už 25 let soutěž Czech Press Photo hledá a vyzdvihuje autentické obrazy o životě a událostech. Vítězné snímky jednotlivých ročníků odráží velká témata ve společnosti a připomínají, čím jsme žili. Radiožurnál, partner soutěže, zapátral v rozhlasovém archivu a připojil k fotografiím kontext – jak jinak, než ve zvuku. Putujte s námi až do roku 1995!
2019, Lukáš Bíba: Demonstrace proti premiérovi Andreji Babišovi
2019, Lukáš Bíba: Demonstrace proti premiérovi Andreji Babišovi
Okolo 250 000 lidí se zúčastnilo červnové demonstrace za nezávislost justice na Letenské pláni v Praze, kterou svolal spolek Milion chvilek pro demokracii. Šlo tak o největší politickou demonstraci od roku 1989. Protestující požadovali odstoupení premiéra Babiše a rezignaci ministryně spravedlnosti Marie Benešové (oba z hnutí ANO).
2018, Lukáš Zeman: Orangutaní matka s umírajícím mládětem
Fotografie roku 2018 zachycuje orangutany v národním parku na Borneu, kteří doplácí na kácení původního primárního pralesa. „Nelze s jistotou říct, jak mládě dopadlo,“ vysvětloval scénu autor Lukáš Zeman u Lucie Výborné (záznam celého rozhovoru zde).
2017, Martin Bandžák: Hizballáh, oslavy vítězství
Hizballáh každý rok oslavuje tzv. vítězství nad Izraelem. Politická strana si připomíná Druhou libanonskou válku, která proběhla v létě 2006. Příměří bylo uzavřeno 14. srpna téhož roku a obě strany samy sebe považovaly za vítěze, zároveň ale předpokládaly, že konflikt není u konce. Fotograf pořídil snímek 25. května libanonsko-syrských hranicích v Hermelu, libanonské baště Hizballáhu.
2016, Michal Šula: Protesty proti návštěvě čínského prezidenta
Během celé návštěvy čínského prezidenta Si Ťin-pchinga v roce 2016 v České republice docházelo k protestům, provázeli ho ale také příznivci a jeho krajané. Fotografie Michala Šuly zobrazuje potyčku při setkání obou táborů a zmatení tří vlajek – české, tibetské, čínské – a transparentu apelujícím na dodržování lidských práv. „Je to české téma. Snímek zachycuje to, co si čeští lidé myslí,“ vysvětluje ředitelka soutěže, proč ho porota zvolila za vítěze.
2015, Jan Zátorský: Hraniční přechod Röszke-Horgoš
Snímek Jana Zátorského je ze série Uprchlíci na maďarsko-srbské hranici. Tématem roku 2015 se stala uprchlická krize. Migrace do Evropy z ekonomických i válečných důvodů, která existovala už dříve, tento rok vyvrcholila; odstartovala nekončící diskuze o hledání řešení a rozdělovala společnosti napříč kontinentem. Zatímco jedni chtěli migraci tvrdě potírat, druzí dobrovolně pomáhali v uprchlických táborech, aby zajistili alespoň základní potřeby uprchlíků.
2014, Filip Singer: Začátek, Kyjev, Ukrajina, zima 2013
2014, Filip Singer: Začátek, Kyjev, Ukrajina, zima 2013
V noci z pátku 29. na sobotu 30. listopadu 2013 ukrajinské policejní jednotky Berkut rozehnaly demonstraci proti režimu Viktora Janukovyče, jedné ze série demonstrací tzv. Euromajdanu. Policie zasáhla brutálně. Na fotografii jeden ze zraněných protestujících u zdi pravoslavného Michailovského kláštera. Protesty vedly k pádu prezidenta Janukovyče v únoru 2014.
2013, Michal Karmaryt: David Rath
2013, Michal Karmaryt: David Rath. 12. 5. 2012 zadržela policie Davida Ratha, středočeského hejtmana za ČSSD, se 7milionovým úplatkem v krabici od vína. Fotografie vznikla během příchodu obžalovaného z korupce k hlavnímu líčení u Krajského soudu. Po 7 letech od incidentu vynesl pražský vrchní soud pravomocný rozsudek: vězení na 7 let, 10milionový peněžitý trest a 7 let zákaz působení v samosprávě. 7. října 2019 Rath nastoupil do věznice v Teplicích.
2012, Milan Jaroš: Poslední rozloučení s Václavem Havlem
Vítězem ročníku 2012 se stala fotografie zachycující zásadní událost roku minulého – loučení s prvním porevolučním prezidentem v prosinci 2011. Třídenní státní smutek vyvrcholil bohoslužbou v chrámu sv. Víta, kam dorazily české i zahraniční kulturní a politické osobnosti. V ulicích centra Prahy se s Václavem Havlem loučily tisíce lidí, chodníky plnily zapálené svíčky…
2011, Stanislav Krupař: Z nepokojů na severu Čech
V srpnu 2011 sever Čech zasáhly dva vyhrocené incidenty: v Novém Boru útočníci romského původu s mačetami v baru zranili tři muže a v Rumburku došlo k násilné potyčce dvou skupin mladíků po cestě diskotéky. Následovaly demonstrace a manifestace, které pokračovaly během celého září, kde se setkávali zástupci obou názorových táborů. Na povrch vyplula frustrace z neřešení kriminality a dlouhodobých systémových problémů.
2010, Martin Bandžák: Dívka hospitalizovaná v nemocnici
16:53:09 místního času 12. ledna 2010 zasáhlo ostrov Haiti ničivé zemětřesení. Jeho následkem statisíce lidí zemřelo a přes milion se ocitlo bez domova. Zraněná dívka na fotografii trávila několik dnů po zemětřesení osamoceně v nemocnici v Port-au-Prince, v hlavním městě Haiti. Její osud není známý, ostrov však dál sužují menší či větší zemětřesení, hurikány i politická nestabilita...
2009, Joe Klamar: Prezident Barack Obama v Praze
„Jsem tady, abych řekl, že Spojené státy se k lidem této země nikdy neobrátí zády.“ Americký prezident navštívil Prahu v dubnu 2009 v rámci summitu Evropské unie a USA. Při téměř půlhodinovému projevu na zaplněném Hradčanském náměstí vyzýval především k míru a společnému pokroku. Několik prvních slov věnoval také Tomáši Garrigueovi Masarykovi, kterého označil za hrdinu českého národa.
2008, David W. Černý: Hromadná havárie na dálnici D1
Při hromadné nehodě na Zelený čtvrtek 20. března 2008 havarovalo více než 100 aut. „Auta lítala vzduchem,“ popisoval tehdy jeden ze svědků. Snímek je podle poroty Czech press photo symbolem nebezpečí spojeného s naší závislostí na automobilech; jedno z největších nebezpečí našeho každodenního života.
2007, Dan Materna: Exekuce dítěte
2007, Dan Materna: Exekuce dítěte. Dlouhodobý spor mezinárodního manželství vyvrcholil 16. ledna před budovou soudu. Česká matka a portugalský otec se přetahují o dceru, kterou nakonec matka dobrovolně předala, jelikož hrozilo, že si pro dítě přijde exekutor. Snímek ilustruje, kam až může zajít rozpad rodiny a necitlivé zásahy soudů.
2006, Michal Čížek: Jak dál?
Porada vrcholných politiků po volbách, 6 června 2006. Vítězná ODS se snažila spojit s KDU-ČSL a Stranou zelených, na druhé straně vznikla stejně silná opozice ČSSD a KSČM. Patovou situaci se povedlo vyřešit v lednu 2007. O dva roky později Topolánkova vláda padla. Hlasování o nedůvěře se opozici podařilo na 5. pokus – uprostřed českého předsednictví Evropské unie a zároveň v době, kdy na zemi začala dopadat ekonomická krize.
2005, Václav Jirsa: Erich Winkler, XII. letní paralympiáda Athény
2005, Václav Jirsa: Erich Winkler, XII. letní paralympiáda Athény. Německý cyklistika Erich Winkler na stupínku po předání bronzové medaile za časovku na silnici. Fotograf zachytil moment chvíli po vyhlášení; moment štěstí a úspěchu sportovce a otce, jehož dcery se rozběhly, aby s ním sdílely důležitý okamžik.
2004, Jan Rybář: Bolest Beslanu
2004, Jan Rybář: Bolest Beslanu. Ve dnech 1. až 3. září svět sledoval masakr v Beslanu v Severní Osetii. Teroristé využili začátku školního roku a jako rukojmí zadrželi na základní škole přes tisíc lidí. Jejich požadavkem byla nezávislost Čečenska. 334 rukojmí zajetí a následný zásah ruských bezpečnostních složek nepřežilo. Z toho zemřelo 186 dětí. Beslan se s událostí vyrovnává i po letech a odpověď na to, kdo byl viníkem, stále rozděluje.
2003, Ibra Ibrahimovič: Sedlák Jan Rajter s malým Vašíkem
Příběh sedláka Jana Rajtera začal už v 50. letech, kdy mu byl zabaven jeho statek na Moravě a začal pracovat jako posunovač u dráhy na Mostecku. Tehdy objevil prázdný kus půdy, kde se rozhodl udělat improvizovaný statek. Po revoluci koupil se synem pole krachujícího velkostatku v Moravěvsi a tvrdou prací se dokázala celá rodina uživit. V roce 2001 ale přišel další zlom…
2002, René Jákl: Poslední minuty slona Kádira
2002, René Jákl: Poslední minuty slona Kádira. Povodně v srpnu byly jednou z nejničivějších přírodních katastrof české moderní historie. Kritický byl týden od 12. do 18. srpna. Čtvrt milionu lidí bylo evakuováno a 17 přišlo o život. Smutné zprávy hlásila také pražská ZOO. Zaměstnanci se snažili evakuovat co nejvíc zvířat do bezpečí, 134 zvířat ale události nepřežilo. Snímek byl pořízen 13. srpna.
2001, Michal Novotný: Děti požárního kapitána
2001, Michal Novotný: Děti požárního kapitána při pohřbu na newyorském Coney Islandu. Kapitán Timothy Stackpole přišel o život během záchranářských prací po teroristickém útoku na World Trade Center 11. září. V New Yorku tehdy zemřelo téměř 2 800 lidí. Další dvě letadla mířila na Washington. S jedním fanataci narazili do budovy Pentagonu, v druhém ale cestující teroristy přemohli a letadlo se zřítilo.
2000, Jaroslav Kučera: Kameny a násilím proti globalizaci
2000, Jaroslav Kučera: Kameny a násilím proti globalizaci. 26. a 27. září hostila Praha zasedání Rady guvernérů MMF a Světové banky. Město zaplnily finančníci i demonstranti z celého světa (především z Řecka, Itálie a Španělska). Některé protesty se proměnily v bojiště. Maskovaní účastníci házeli dlažebními kostkami a Molotovovy koktejly. Pořádek zajišťovalo 11 000 policistů a zhruba sto lidí (z toho polovina policistů) bylo ošetřeno v nemocnicích.
1999, Jan Šibík: Kosovská matka zastavená na hranici Makedonie
Cílem války v Kosovu bylo osamostatnění území od Jugoslávie. 16. ledna 1999, necelý rok od počátku konfliktu, došlo k masakru v Račaku, kde bylo dle tvrzení Albánců pobito 40-45 civilistů. V březnu se po neúspěšných jednání ve Francii zapojily na stranu kosovských Albánců jednotky NATO a začaly bombardování vojenských cílů a státních institucí. Mezitím se pokusilo přes půl milionu uprchlíků dostat z jihosrbské provincie do bezpečí. Válka skončila 10. června.
1998, David Neff: Romská matka truchlí nad smrtí svých dětí
Červencové povodně na východním Slovensku v roce 1998 tragicky zasáhly romskou osadu u obce Jarovnice. Příval vody strhl chatrče, které si Romové postavili na břehu Malé Svinky. Zemřelo 50 osob, z toho většina děti. Ani dvě desetiletí rány nezahojily. Jakákoliv bouřka v lidech stále vyvolává obavy, uvedl pro Český rozhlas v roce 2018 starosta Jarovnic.
1997, Petr Josek: Pes v zatopené ulici Uherského Hradiště
1997, Petr Josek: Pes v zatopené ulici Uherského Hradiště. Červencové katastrofické povodně zasáhly třetinu Česka, nejvíce Moravu a východní Čechy. Postiženo bylo 536 měst a obcí v 34 okresech, Trvaly skoro celý měsíc a zemřelo 49 osob. Tragickým symbolem události se stala obec Troubky. I dvacet let po té obci stále chybí (legální) protipovodňová ochrana.
1996, Jaroslav Jiřička: Karel Poborský zdraví své příznivce
Fotbalista Karel Poborský se vrátil z Mistrovství Evropy jako hrdina. Díky jeho gólu proti Portugalsku se Češi posunuli do semifinále, kde na penalty zvítězili nad Francií. Z finále s Německem si Česko odneslo už jen stříbrnou medaili, přesto je to stále nejlepší výsledek v mezinárodní soutěži od rozdělení Československa. Snímek se stal neoficiální fotografií roku.
1995, Jan Šibík: Rwandský uprchlík, tábor Katala
Apokalypsa ve Rwandě trvala od dubna do června 1994. Situaci spustil atentát na rwandského prezidenta Juvénala Habyarimana, který už dříve plánoval genocidu. Následný režim pod vedením Hutuů měl za cíl likvidaci všech Tutsiů. Etnickou čistku nepřežilo okolo milionu lidí a dva a půl milionu bylo vyhnáno z domova, tábory vznikaly především v Zairu a Tanzánii. Mnozí Rwanďané dnes zdůrazňují, že nenávist mezi etniky stejné víry i jazyka podnítila až belgická koloniální správa.
Speciál vznikl jako spolupráce Czech Press Photo a Českého rozhlasu Radiožurnálu, hlavního mediálního partnera soutěže. Archivní zvukové záznamy vznikly díky zpravodajům, moderátorům a reportérům Českého rozhlasu.
Až do 30. 1. 2020 můžete navštívit výstavu 25. ročníku Czech Press Photo v budově Staroměstské radnice v Praze.
Radiožurnál / Czech Press Photo
Pátek, listopad 15, 2019 - 08:45