24 příběhů roku 2024

Mark Rieder

Škody za desítky miliard korun, tisíce poničených domů a také několik obětí. To je bilance podzimních záplav, nejničivější meteorologické události loňského roku. Ta byla dvakrát pravděpodobnější kvůli člověkem způsobené klimatické změně. Škody mohly být ještě mnohem vyšší, tomu ale dokázala zabránit včasná a přesná předpověď Českého hydrometeorologického ústavu. Jeho ředitel Mark Rieder za ni v loňském roce získal medaili Za zásluhy.

Centrální předpovědní pracoviště Českého hydrometeorologického ústavu v pražských Komořanech. Právě odtud vyšlo v první polovině září upozornění na extrémně silné srážky. Nejdřív se o hrozbě dozvěděli zástupci vlády a vodohospodáři. Když se ve středu 11. září předpovědní modely opět shodovaly, podrobnosti výstrahy uslyšela i veřejnost.

„Jedná se opravdu o extrémní srážky, které v příštích dnech mohou na území České republiky přijít,“ říkal ministr životního prostředí Petr Hladík z KDU-ČSL. Venku bylo v té době teplé podzimní počasí. V pátek ale začalo na většině Česka pršet a intenzivní déšť neustával, stoupaly hladiny řek a voda se postupně na stovkách míst začala vylévat z břehů a zaplavovat domy.

Lítost, fascinace a úleva

Jak se ředitel Českého hydrometeorologického ústavu Mark Rieder ohlíží na chvíle, kdy se předpovědí jeho meteorologů potvrdily? „Pocit to byl takový ambivalentní. Na jednu stranu je člověku lidsky líto to, co se děje. Na druhou stranu je to svým způsobem fascinující, ta neuvěřitelná, nekontrolovatelná síla přírodních jevů. A na ještě jednu stranu to byla částečně úleva v tom, že se snažíme dlouhodobě budovat důvěru v to, že když vydáme výstrahu na nějaký jev, tak že by to společnost neměla brát na lehkou váhu.“

Na konci října absolvent Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy, který v čele Českého hydrometeorologického ústavu stojí od podzimu 2017, zamířil na Pražský hrad, kde si z rukou prezidenta převzal medaili Za zásluhy 1. stupně.

„Co mě nejvíc překvapilo, bylo to, že si toho vůbec někdo všiml. Říkal jsem si, že to je vlastně nefér, že bych to měl dostat já, a ne ti lidi, kteří to fakticky dělali. Já jsem to jenom tlumočil a šel jsem s tím navenek,“ poznamenává Rieder. Vyznamenání si pak nějakou dobu mohlo nejen 700 zaměstnanců ústavu prohlédnout ve vstupní hale pražské meteorologické centrály.

Základem je důvěra

Základním pilířem zvládnutí záplav byla podle Riedera důvěra všech zapojených od zaměstnanců ústavu přes politiky a IZS po obce. „Byla to mimořádná meteorologická situace, která se dá předpovědět takto dlouho dopředu. Snažíme se říkat pravdu – že existují situace, kdy to prostě předpovědět nedokážeme,“ přiznává šéf meteorologů.

„Myslím si, že by bylo fajn, kdyby si lidé z této povodně odnesli víc pokory před tím, co příroda dokáže,“ dodává Rieder. Český hydrometeorologický ústav se zároveň snaží dál vylepšovat své nástroje. Třeba i tak, aby uměl předpovídat počasí pro každý kilometr čtvereční Česka nebo přesněji upozornil na bleskové povodně.

autoři: Jana Karasová , krt
Spustit audio

Nejnovější zprávy

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.