Zprávy o šesté 29. srpna 2012

29. srpen 2012
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Newsroom Radiožurnálu
0:00
/
0:00

Autorizovaným dodavatelem doslovných elektronických přepisů pořadů Českého rozhlasu je společnost NEWTON Media, a. s. Texty neprocházejí korekturou. Zvukové záznamy Zpráv o šesté i dalších zpravodajských a publicistických pořadů Radiožurnálu si můžete poslechnout v iRadiu.

Jan Kubice propustil policejního prezidenta Petra Lessyho

Kateřina CAUSIDISOVÁ, moderátorka:
Ministr vnitra Jan Kubice propustil policejního prezidenta Petra Lessyho. Generální inspekce bezpečnostních sborů ho viní ze dvou přečinů. O Lessyho odchodu se spekulovalo už delší dobu kvůli údajným tlakům ze strany politiků.

Jan HERGET:
Petra Lessyho propustil ministr vnitra Jan Kubice na základě závěrů generální inspekce bezpečnostních sborů.

Jan KUBICE, ministr vnitra:
Vzhledem k tomu, že ta obvinění byla natolik závažná a z podkladů generální inspekce jednoznačně vyplynulo, že jsou dány důvody pro propuštění ze služebního poměru.

Jan HERGET:
Inspekce viní Petra Lessyho z pomluvy a zneužití pravomoci veřejného činitele v kauze náměstka zlínské policie. Tyto důvody Lessy vnímá jako zástupné a naznačil, že ministrovi Kubicemu mohla vadit jeho snaha nepodléhat politickým tlakům. Současně je připravený se bránit.

Petr LESSY, odvolaný policejní prezident:
Já se k tomu nebudu nějak vyjadřovat, budu se proti tomuto bránit právní cestou.

Jan HERGET:
Petra Lessyho nahradil na pozici policejního prezidenta jeho dosavadní náměstek Martin Červíček. Jan Herget, Radiožurnál.

Náhlý konec Petra Lessyho v čele policie velmi znepokojil prezidenta Václava Klause

Kateřina CAUSIDISOVÁ, moderátorka:
Náhlý konec Petra Lessyho v čele policie velmi znepokojil prezidenta Václava Klause. Podle něj rychlé odvolání policejního prezidenta destabilizuje situaci nejen v policii, ale i na české politické scéně, a to ve chvíli, kdy se v parlamentu mají projednávat významné zákony.

Martina SPĚVÁČKOVÁ:
Ostrá slova politiků na sebe nenechala dlouho čekat. Odchod Lessyho rozzlobil sociální demokraty, Věci veřejné i komunisty. Podle opozičních stran je obvinění Lessyho účelovým krokem a hrubým zásahem vládních politiků co policejní práce. Šéf poslanců ČSSD Jeroným Tejc chce, aby případ prošetřil Nejvyšší státní zástupce.

Jeroným TEJC, poslanec /ČSSD/:
Pevně doufám, že nenastala doba, kdy všichni, kteří budou mít jiný názor než vláda, kteří se budou snažit poukázat na nepořádky v této zemi, kteří se budou snažit o nezávislé prošetření různých věcí, nebudou kriminalizovány.

Martina SPĚVÁČKOVÁ:
Místopředseda Senátu Přemysl Sobotka z ODS výroky opozice označil za hysterické. Jeho stranický šéf a premiér Petr Nečas dodal, že z vývoje okolo policejního prezidenta nemůže být nikdo šťastný. Orgány v trestním řízení ale podle něj musí postupovat vůči všem stejně.

Petr NEČAS, premiér /ODS/:
Koneckonců se o tom přesvědčil i nejeden ústavní činitel, takže zákon platí pro všechny. A všechny kroky, o kterých já jsem informován, které činí pan ministr vnitra, že jsou zcela v jeho kompetenci a já je beru na vědomí.

Martina SPĚVÁČKOVÁ:
Martina Spěváčková, Radiožurnál.

První pacient na světě s umělým srdcem se připravuje na transplantaci v pražském IKEMu

Kateřina CAUSIDISOVÁ, moderátorka:
První pacient na světě s umělým srdcem se připravuje na transplantaci v pražském IKEMu. Po řadě úspěšných vyšetření o tom dnes informovali lékaři. Nedávno totiž museli 37letému hasiči záchranáři vyoperovat celé srdce kvůli agresivnímu zhoubnému nádoru.

Lenka JANSOVÁ:
Jedinou šancí na život byla pro pacienta nedávná operace, při které mu lékaři nahradili srdce dvěma pumpami srdečními podporami. Ty se používají už 6 let a Jakub Halík je jediný na světě, který žije pouze díky nim, jinak mají nemocní jen jednu na podporu fungování orgánu. Pacient říká, jak teď v nemocnici tráví svůj běžný den.

Jakub HALÍK:
Většinou přijde návštěva, protože mě rodina navštěvuje každý den, potom nějaká teda rehabilitace, což znamená, nějaký chození a občas chodím právě na ty procházky takhle i ven, takže je to dost příjemný.

Lenka JANSOVÁ:
Obrovská úleva bude pro pacienta až se dozví, že se pro něj najde vhodné srdce. Mělo by být od muže podobného stáří a konstituce. Průměrně na něj nemocní čekají v Česku 8 měsíců. Lenka Jansová, Radiožurnál.

Čekací doby na lékařské zákroky

Kateřina CAUSIDISOVÁ, moderátorka:
Maximálně 35 minut k praktickému lékaři nebo zubaři, hodinu nebo nemocnice. Tak daleko bychom to měli mít podle nařízení ministerstva zdravotnictví k lékaři. Dokument, který řeší i čekací doby na lékařské zákroky nebo léčbu, schválila vláda. Zdravotní pojišťovny se jím budou řídit už od ledna.

Věra MASOPUSTOVÁ:
Časové lhůty pro dojezd za zdravotní péčí, které úředníci naměřili pro jízdu autem, se nelíbí ani zdravotnickým odborům, ani lidem se zdravotním handicapem. Za ty nařízení o dostupnosti zdravotní péče zkritizoval předseda Národní rady osob se zdravotním postižením Václav Krása.

Václav KRÁSA, předseda Národní rady osob se zdravotním postižením:
Člověk, který leží na lůžku, je velmi problematické jej přepravit pár kilometrů, takže bude dojíždět potom 2, 3 hodiny, to je prostě velký problém.

Věra MASOPUSTOVÁ:
Podle ministra zdravotnictví za TOP 09 Leoše Hegera má nařízení především umožnit pacientům větší vymahatelnost jejich práv.

Leoš HEGER, ministr zdravotnictví /TOP 09/:
My chceme těch několik málo pacientů, které se nemohou k té péči dostat a chtějí se soudit a nemohou se prostě dobrat spravedlnosti, v takovém zákoně měli oporu.

Věra MASOPUSTOVÁ:
Věra Masopustová, Radiožurnál.

Sociální demokracie v Pardubickém kraji přišla za 4 roky o polovinu příznivců

Kateřina CAUSIDISOVÁ, moderátorka:
Sociální demokracie v Pardubickém kraji přišla za 4 roky o polovinu příznivců. Ukázal to průzkum společnost PPM Factum připravený pro Český rozhlas. ČSSD podle něj ztratila oproti svému volebnímu vítězství v roce 2008 zhruba 18 procent voličů. Na Pardubicku je v tuto chvíli podle průzkumu rozhodnuto volit 39 procent voličů.

Lucie HUSÁROVÁ:
ODS by nyní dostala necelých 21 procent hlasů. ČSSD by si pohoršila. Aktuálně by ji volilo 17,6 procenta lidí. Říká František Bartoš ze společnosti PPM Factum.

František BARTOŠ, společnost PPM Factum:
Oproti minulým volbám by v současné době zvítězila ODS a právě ČSSD by ve srovnání s minulými krajskými volbami si výrazně pohoršila, a to dokonce o 18 procentních bodů, to znamená, že by získala polovinu voličských hlasů než v roce 2008.

Lucie HUSÁROVÁ:
Do zastupitelstva Pardubického kraje by se dostala ještě TOP 09 a Starostové s víc než 12 procenty. A KSČM a Koalice pro Pardubický kraj, kterým průzkum přisoudil shodně necelých 11 procent. Tento průzkum zachycuje aktuální volební preference, od kterých se výsledky říjnových voleb mohou i výrazně lišit. Lucie Husárová, Radiožurnál.

Kateřina CAUSIDISOVÁ, moderátorka:
Kompletní výsledky průzkumu najdete na našem webu zpravy.rozhlas.cz. a víc uslyšíte už za pár minut v Ozvěnách dne.

Americká Louisiana zažívá už skoro 12 hodin řádění živlů

Kateřina CAUSIDISOVÁ, moderátorka:
Americká Louisiana zažívá už skoro 12 hodin řádění živlů. Hurikán Isaac sice podle meteorologů slábne, ale na místě to není moc znát. Proč? Ptám se živě do Spojených států zpravodaje Českého rozhlasu Víta Pohanky.

Vít POHANKA:
Dobrý večer. Protože se oko hurikánu, tedy ten jeho střed, pohybuje jenom velmi pomalu směrem na sever rychlostí kolem 10 kilometrů za hodinu. Působí tedy na daném místě ty živly delší dobu. Bez elektřiny bylo posledních informací asi půl milionu lidí, ale to už se mohlo změnit, zřejmě jich přibylo, určitě jsou jich sta tisíce. Zatím povolila, pokud se ví, jenom jedna ochranná hráz, bylo to na jednom místě, asi 90 kilometrů jižně od New Orleans. Tam zatím v metropoli regionu všechny hráze drží. Řádově tisíce lidí strávily noc v provizorních, ale bezpečných ubytovnách, na některých místech museli obyvatele záchranáři evakuovat, protože podcenili situaci, ale zatím, to slovo zatím, bych podtrhl, nehlásily úřady žádné opravdu katastrofální situace, hlavně v New Orleans. My se tomu budeme v publicistice věnovat podrobněji, asi ve tři čtvrtě na 7, do té doby na slyšenou, Vít Pohanka, Český rozhlas, Spojené státy.

Julija Tymošenková zůstává za mřížemi

Kateřina CAUSIDISOVÁ, moderátorka:
Julija Tymošenková zůstává za mřížemi. Její stížnost proti rozsudku zamítl ukrajinský kasační soud. Sedmiletý trest prý odpovídá závažnosti činu, kterého se bývalá premiérka dopustila.

Petr VAVROUŠKA:
Julija Tymošenková zůstane ve vězení. Opoziční politička napadla loňský verdikt, který ji poslal na 7 za mříže za podpis nevýhodné smlouvy na dodávky ruského plynu. Ukrajinský kasační soud ale její stížnost zamítl a šance političky na propuštění tak pohřbil. Tymošenková se jednání soudu neúčastnila. Už několik měsíců se léčí s bolestmi páteře v nemocnici v Charkově, kam byla převezena z ženské věznice. Bývalá ukrajinská premiérka ale čelí dalším trestním stíháním. Například daňovým únikům a defraudaci z doby, kdy ještě podnikala. Soudní líčení v této kauze je v plánu už za dva týdny. Petr Vavrouška, Český rozhlas.

Majetkové vyrovnání s církvemi nesmí neprolomit restituční hranici 25. února 1948

Kateřina CAUSIDISOVÁ, moderátorka:
Prezident Václav Klaus žádá od premiéra Petra Nečase osobní garanci, že chystané majetkové vyrovnání s církvemi neprolomí restituční hranici 25. února 1948. Záruka má být podle Klause zásadní proto, aby zákon podepsal.

Martin DRTINA:
Prezident se podle svých slov obává těžko předvídatelných důsledků, pokud by zákon únorovou hranici prolomil. Norma by se pak stala precedentem s těžko předvídatelnými důsledky pro majetkové nároky vůči státu. Klause prý znepokojují obavy občanů i právníků z takového vývoje. Předseda sněmovního ústavněprávního výboru Marek Benda z ODS je ale přesvědčený, že premiér takovou záruku klidně může dát.

Marek BENDA, poslanec /ODS/:
Zákon jednoznačně říká, že se vrací ty věci, které byly v rozhodném období 25. únor 48 až konec roku 89, ve vlastnictví některé církevní právnické osoby.

Martin DRTINA:
Naopak silně o tom pochybuje místopředseda výboru Stanislav Křeček z opoziční ČSSD.

Stanislav KŘEČEK, poslanec /ČSSD/:
Protože ministryně kultury Senátu jasně řekla, že prolomená hranice bude.

Martin DRTINA:
Zákonem o církevních restitucích se má sněmovna znovu zabývat příští týden. Martin Drtina, Radiožurnál.

Akcionáři lyžařských středisek ve Špindlerově Mlýně by měli ha jejich pronájem inkasovat 876 milionů

Kateřina CAUSIDISOVÁ, moderátorka:
Akcionáři lyžařských středisek ve Špindlerově Mlýně by měli ha jejich pronájem inkasovat 876 milionů korun za 20 let. Navíc by tam měly společnosti Tatra Mountain Resorts a Snohwille investovat 800 milionů korun. Největší plánované vydání popisuje spolumajitel Tatry Mountain Igor Rataj.

Igor RATAJ, spolumajitel Tatry Mountain Resorts:
Nejdřív bych se rád střetl s KRNAP a objasnil si, co je možné, to je velmi, velmi zásadní, tak jistě jako s obcí, ale kdybych to bral úplně bez ohledu na tyto skutečnosti, tak /nesrozumitelné/ Medvědína a Svatého Petra je téma, které je diskutovaná roky, myslím si, že má smysl, ale fakt nevím, jak je to ve vztahu k přírodě a k územnímu plánu a k jiným atributům, které do toho vstupují, ale to je ta zásadní investice a ta prvotní investice, která by se měla udělat, propojit Svatého Petra a Medvědín.

Kateřina CAUSIDISOVÁ, moderátorka:
Akcionáři, hlavně ČSTV a Svaz lyžařů, rozhodnou také o 20letém pronájmu areálu v Peci pod Sněžkou. Měli by za něj získat 300 milionů korun a dalších 350 milionů v investicích. Středisko v Peci získá firma Mega plus, ta vlastní sousední areály na Černé Hoře a v Černém Dole.

Jiří FREMUTH:
Lyžařská areál v Peci si může po letech stagnace jenom polepšit, říká starosta Alan Tomášek.

Alan TOMÁŠEK, starosta, Pec pod Sněžkou:
Z důvodu toho, že je možno provázet tyto areály, i fyzicky, i samozřejmě marketingově, tak toto spojení momentálně preferujeme.

Jiří FREMUTH:
Volbu ČSTV vítají i místní podnikatelé. Například ředitel největšího peckého hotelu Karel Rada.

Karel RADA:
To je velmi dobře hodnocený ski areál, už prokázal za X let, že to dělá opravdu velmi dobře, takže v rámci daného je to asi správné rozhodnutí.

Jiří FREMUTH:
Naopak ze Špindlerova Mlýna se ozývají obavy, aby nový provozovatel nezdražil a lyžaře od návštěvy ski centra neodradil. Pro Radiožurnál Jiří Fremuth, Krkonoše.

autor: kac
Spustit audio

Více z pořadu