Zprávy o šesté 27. května 2012

Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Newsroom Radiožurnálu
0:00
/
0:00

Autorizovaným dodavatelem doslovných elektronických přepisů pořadů Českého rozhlasu je společnost NEWTON Media, a. s. Texty neprocházejí korekturou. Zvukové záznamy Zpráv o šesté i dalších zpravodajských a publicistických pořadů Radiožurnálu si můžete poslechnout v iRadiu.

Ministr vnitra Jan Kubice nechce aby vznikla protikorupční policie přímo pod policejním prezidentem

Jana PETROVÁ, moderátorka:
Ministr vnitra Jan Kubice nechce, aby vznikla protikorupční policie přímo pod policejním prezidentem, řekl to v České televizi. Šéf policistů Petr Lessy žádá, aby vedle speciálních protikorupčních žalobců vznikl i celostátní útvar protikorupční policie, který bude přímo podřízený policejnímu prezidentovi. Ministr vnitra Kubice s tím ale nesouhlasí.

Jan KUBICE, ministr vnitra:
Vidím to jako jednoznačně nesystémové, mě osobně by nevadilo ať to bude pod kterýmkoliv útvarem, jestli u ÚOKFK nebo pod ÚOOZ, ale aby se to vyňalo z celkového systému náměstka pro trestní řízení, to mě přijde nesmysl.

Jana PETROVÁ, moderátorka:
Podle Petra Lessyho se podobný systém osvědčil jinde v Evropě, je ale připravený dál jednat.

Petr LESSY, policejní prezident:
Tam jsou dvě varianty, buď jako samostatný útvar anebo v podstatě jako rozšíření současného útvaru pro odhalování korupce a finanční kriminality. No a vše je také o zdrojích, zejména o nákupu techniky pro takovýto útvar, protože vyšetřování korupce stojí a padá s tím, jestli policie vládne kvalitní operativní technikou. O ničem jiném to není a samozřejmě o naprosto kvalitní skladbě jak detektivů, tak vyšetřovatelů.

Tisíce Syřanů vyšly do ulic aby protestovaly proti masakru ve městě Húla

Jana PETROVÁ, moderátorka:
Tisíce Syřanů vyšly do ulic aby protestovaly proti masakru ve městě Húla. Tam v noci na sobotu zahynula asi stovka civilistů, z toho třetina dětí, které byly většinou brutálně zavražděny. Opozice označila za pachatele zločinu provládní ozbrojence, Damašek ale odpovědnost popírá a obviňuje opoziční teroristy. S nejnovějšími informacemi se teď hlásí zpravodaj Břetislav Tureček, Břetislave?

Břetislav TUREČEK:
Syrská vláda tvrdí, že brutální vraždění nechá vyšetřit, ve stejné chvíli ale armáda střílela do demonstrantů, kteří v Damašku vyšli do ulic, právě kvůli událostem Húle. Nejméně dva z nich vojáci zabili, opozice také tvrdí, že přímo v Húle syrská armáda střílí, aby vojenským pozorovatelům OSN znemožnila přístup do domů, kde se krvavé události včera a v pátek odehrály.

Jana PETROVÁ, moderátorka:
A jak na masakr reaguje mezinárodní společenství, prosím shrň některé reakce.

Břetislav TUREČEK:
Samozřejmě ho na všech úrovních odsuzuje OSN a například Američané odpovědnost jednoznačně připsali Asadovu režimu. Řada analytiků ale upozorňuje, že slova pobouření zněla na adresu Sýrie už mnohokrát, aniž by se jakkoli změnila realita. Možná nejzajímavější je proto dnešní informace deníku New York Times že Američané chystají kompromisní plán postupného odstavení Bašára Asada od moci. Podstatné je, že výhrady prý tentokrát vůbec poprvé nevznáší ani Rusko. Břetislav Tureček, Český rozhlas, Blízký východ.

Ruská police pozatýkala v centru Moskvy znovu desítky demonstrantů

Jana PETROVÁ, moderátorka:
Ruská police pozatýkala v centru Moskvy znovu desítky demonstrantů, aktivisté se účastnili dvou protestů proti diskriminaci homosexuálních menšin a omezování svobody shromažďování. Obě demonstrace policie rozehnala.

Lenka KABRHELOVÁ:
Moskevská policie zadržela organizátora protestů proti novému zákonu, kterým poslanci vládní strany Jednotné Rusko chtějí razantně přitvrdit postihy pro pořadatele velkých demonstrací. Úřady povolenou akci liberální strany Jabloko rozehnali s tím, že šlo údajně o nacistický pochod. V policejních antonech skončili i čtyři desítky aktivistů za práva gayů a lezeb. Jejich shromáždění moskevská radnice už po sedmé za sebou odmítla povolit s odůvodněním, že jde o provokaci, která způsobí morální újmu dětem a mladistvým a urazí náboženské cítění obyvatel. Aktivisté z řad sexuálních menšin varují před rostoucí homofobií, v několika ruských městech začal nedávno platit kontroverzní zákon, zakazující propagaci homosexuality mezi dětmi a mládeží. Lenka Kabrhelová, Český rozhlas, Moskva.

Sudetoněmecké sdružení kritizuje českou vládu za postoj k sudetským vyhnancům

Jana PETROVÁ, moderátorka:
Bavorský ministerský předseda Horst Seehofer požaduje po spolkové vládě, aby definitivně uznala Památný den vyhnaných. Na norimberských Sudetoněmeckých dnech prohlásil, že jejich osudy by se měly připomínat pátého srpna, tedy v den podepsání Charty vyhnaných v roce 1950.

Klára STEJSKALOVÁ:
Po slovech musí následovat činy, prohlásil Horst Seehofer. Den vyhnanců doporučil ke schválení německé vládě spolkový sněm už v loňském roce. Proti se ale postavila řada historiků z Německa, Polska, Česka i Švýcarska. Podle bavorského ministerského předsedy dějiny zavazují Němce říct jasné ne rasismu, antisemitismu a xenofobii. Vyhnání sudetských Němců bylo a zůstává podle Seehofera bezprávím. Sudetoněmecké krajanské sdružení v závěrečný den svého setkání kritizovalo Prahu za neměnný postoj k vyhnancům. Předseda spolku Franz Pany obvinil českého prezidenta Václava Klause z nepřátelství vůči Německu i Evropě. Klára Stejskalová, Český rozhlas, Německo.

Sedm tisíc lidí bez střechy nad hlavou

Jana PETROVÁ, moderátorka:
Sedm tisíc lidí bez střechy nad hlavou tak to vypadá týden po zemětřesení v Itálii. Mnozí obyvatelé postižených měst se navíc bojí dalších otřesů a raději přespávají mimo své domovy. Otřesy o síle téměř šest stupňů Richterovy škály zasáhly minulou neděli nad ránem oblast severně od italské Boloně. Zemřelo sedm lidí, dalších šest desítek bylo zraněno.

Robert MIKOLÁŠ:
Nevím, jak dlouho tady budu spát, ale po posledním velkém zemětřesení v Aquile v roce 2009 trvaly následné otřesy šest až sedm měsíců. Je tedy možné, že tu zůstaneme řadu týdnů, říká jednasedmdesátiletý Giovanni Gianni z města Finale Emilia, který si postavil stan v malém parku hned vedle svého domu. Jen v této obci pak nyní ve stanech či obytných autech přespávají dva tisíce lidí, dalších možných otřesů se ale bojí i ve dne, proto raději chodí prostředkem silnice. Z Finale Emilia Robert Mikoláš, Radiožurnál.

Tisíce lidí přišly dopoledne do pražských Thomayerových sadů

Jana PETROVÁ, moderátorka:
Česko si připomíná sedmdesát let od atentátu na Reinharda Heydricha. Vzpomínkových akcí byla přes den spousta, v Praze, kde parašutisté Gabčík s Kubišem atentát provedli i mimo ni. Hodně lidí se přišlo podívat na komentovanou rekonstrukci atentátu do pražské Libně.

Lenka JANSOVÁ:
Tisíce lidí přišly dopoledne do pražských Thomayerových sadů vidět atentát a poslechnout si, jak se Gabčík s Kubišem připravovali. Jedna rekonstrukce byla podle skutečnosti, druhá tak, jak se to stát mohlo. Začalo se na minutu přesně pět minut po půl jedenácté.

Petr BAMBAS, radnice Prahy 8:
Diváci měli šanci a návštěvníci vidět dvě verze, jedna byla ta, jak byli parašutisté ve Skotsku a ve Velké Británii vycvičeni a druhá byla pravděpodobná ta, kterou známe všichni.

Lenka JANSOVÁ:
Říká Petr Bambas z radnice Prahy 8, která rekonstrukci organizovala. Diváci byli podle všeho spokojeni.

nejmenovaná osoba:
Bylo to opravdu pěkné.

Lenka JANSOVÁ:
Lenka Jansová, Radiožurnál.

Lidské příběhy které poznamenal atentát na Heydricha

Jana PETROVÁ, moderátorka:
Lidské příběhy které poznamenal atentát na Heydricha, také ty jsou součástí multimediální expozice k sedmdesátému výročí popravy říšského protektora. Výstava Atentát na Heydricha 70 příběhů Paměti národa se otevřela dnes a navštívit jí můžete do 18. června na pražském Karlově náměstí. Připomíná hlavně statečné Čechy, kteří sice atentát neorganizovali, ale stejně je stál život. Proto je v dřevěné budově napodobující koncentrační tábor. Podle Mikuláše Kroupy z pořádající organizace Post Bellum ale nebyly všechny příběhy tragické.

Mikuláš KROUPA, organizace Post Bellum:
Jeden z těch, který člověku utkví v paměti je například příběh Oldřicha Frolíka, muže, kterého v září 1942 přišlo zatknout gestapo. Když bušili na dveře Frolík jim otevřel a řekl, pánové, malý moment, jen si vezmu kabát. Sáhl do svého kabátu, vytáhl pistoli, dva gestapáky zastřelil, třetí zbaběle utekl, Frolík si natáhl kabát, sešel ze schodů, nasedl do auta gestapa a odjel.

Svět prvorepublikového filmu přišel o svoji hvězdu

Jana PETROVÁ, moderátorka:
Svět prvorepublikového filmu přišel o svoji hvězdu. Ve věku devětadevadesáti let zemřela herečka Zita Kabátová. Poslední roky strávila v pražské motolské nemocnici.

Petra BENEŠOVÁ:
Přednosta stanice nebo Muži nestárnou jsou jen některé slavné snímky, ve kterých se Zita Kabátová objevila. Příležitost dostala i po sametové revoluci ve filmu Želary Ondřeje Trojana.

Ondřej TROJAN, režisér:
Zita Kabátová byla velice vitální a to natáčení si strašně užívala, takže to bylo pro všechny hrozně fajn.

Petra BENEŠOVÁ:
Stanislav Zindulka si s ní pak zahrál ve snímku Babí léto.

Stanislav ZINDULKA, herec:
Ona byla vlastně do poslední chvíle taková hodně fit a vtipná, všechno jí zajímalo.

Petra BENEŠOVÁ:
Během své kariéry se pak postavila i na divadelní prkna. Petra Benešová, Radiožurnál.