Zprávy o šesté 25. prosince 2010

25. prosinec 2010
Zprávy o šesté

Autorizovaným dodavatelem doslovných elektronických přepisů pořadů Českého rozhlasu je společnost NEWTON Media, s.r.o. Texty neprocházejí korekturou. Zvukové záznamy Zpráv o šesté i dalších zpravodajských a publicistických pořadů Radiožurnálu si můžete poslechnout v iRadiu.

Přehled

Eva ODSTRČILOVÁ, moderátorka:
Papež ve svém tradičním poselství vyzval Palestince a Izraelce k mírovému soužití. Na některých východočeských a moravských řekách stouply hladiny na první stupeň povodňové aktivity, tedy bdělost. Nizozemská policie zadržela 12 Somálců podezřelých z terorismu. Zítra bude oblačno až polojasno, na severovýchodě ještě zataženo s občanským sněžením. Teploty do minus 4 stupňů, na horách kolem 10 pod nulou. Při poslechu vás vítá Eva Odstrčilová.

Papež ve svém tradičním poselství vyzval Palestince a Izraelce k mírovému soužití

Eva ODSTRČILOVÁ, moderátorka:
Papež Benedikt XVI. se dnes v poledne obrátil na svět s mírovým poselstvím a udělil požehnání Urbi et Orbi. Papežovo vánoční poselství vyznělo jako naléhavý apel za náboženskou svobodu. Na závěr popřál věřícím k vánočním svátkům v 65 jazycích.

Benedikt XVI., papež:
Narodil se vám Spasitel, radujte se.

Vědunka LUNARDI:
Takto Benedikt XVI. popřál věřícím v češtině. Mimo jiné papež v poselství zdůraznil, že Kristus je naděje pro všechny lidi, jejichž důstojnost je pošlapávána, neboť přišel, aby osvobodil lidstvo od všech forem otroctví. Benedikt XVI. dále vyjádřil naději ve smír mezi Izraelci a Palestinci, připomněl utrpení křesťanů v Iráku a vyzval mezinárodní společenství, aby jim prokázalo konkrétně solidaritu, stejně jako lidem na Haiti. Papež připomněl Jižní Ameriku postiženou přírodními katastrofami, Somálsko, Dárfúr a Pobřeží slonoviny, Afghánistán a Pákistán, kde jsou pošlapávána lidská práva. Z Říma Vědunka Lunardi.

V Praze s bezdomovci, lidmi v nouzi a na okraji společnosti poobědval arcibiskup pražský

Eva ODSTRČILOVÁ, moderátorka:
V Praze s bezdomovci, lidmi v nouzi a na okraji společnosti poobědval arcibiskup pražský Dominik Duka. Vánoční oběd zahájil přáním radostných Vánoc a prosbou, aby nikdy neztratili naději. V Arcibiskupském paláci na Hradčanech oběd uspořádala už potřinácté Komunita Sant ´Egidio. V sále kardinála Berana se sešli na Boží Hod vánoční zhruba 2 stovky hostů. Pro Duku to byl první vánoční oběd v nové funkci pražského arcibiskupa.

Tající sníh a déšť v uplynulých dnech zvedl hladiny řek

Eva ODSTRČILOVÁ, moderátorka:
Tající sníh a déšť v uplynulých dnech zvedl hladiny řek. Na Šlapance v Mírovce platí druhý stupeň povodňové aktivity.

Alžběta RÁKOŠOVÁ:
Za pohotovost na Šlapance může vzdutí ker na hladině řeky. Na několika dalších místech kvůli tajícímu sněhu platí první povodňový stupeň. Kde, to ví meteorolog Jan Havelka.

Jan HAVELKA, meteorolog:
První stupeň má Orlice v Týništi nad Orlicí, Dědina, Mitrov, Novohradka, Doubravka, Cidlina, Mrlina, Sázava v Chlístově až po Kácov, Morava v úseku Raškov, Olešnice, Morava ve Strážnici a Lanžhotě a rovněž tak Svratka.

Alžběta RÁKOŠOVÁ:
Příčinou vzestupu hladin bylo výrazné oteplení a déšť v uplynulých dnech. Řeky ale budou díky dnešnímu ochlazení klesat. Právě kvůli chladnému počasí ale nadále platí varování meteorologů před sněhovými jazyky a závějemi, a to většinou do zítřejšího poledne, v některých krajích až do zítřejších 18 hodin. Alžběta Rákošová, Radiožurnál.

Hasiči nejčastěji vyjíždějí k dopravním nehodám

Eva ODSTRČILOVÁ, moderátorka:
Zimní počasí posledních týdnů částečně změnilo náplň práce středočeských hasičů. Největší nárůst počtu výjezdů zaznamenali k dopravním nehodám, říká náměstek šéfa středočeských hasičů Miloš Hladík.

Miloš HLADÍK, náměstek šéfa středočeských hasičů:
Zhruba asi 3krát od doby, kdy vznikla sněhová kalamita, se nám zvedl počet výjezdů. Převážně se samozřejmě jednalo o ty lehčí varianty dopravních nehod, případně o vyprošťování zapadlých kamionů, autobusů, o likvidaci větví a podobných záležitostí, takže četnost se zvýšila, ale nemohu říct, že by došlo k nějakému razantnímu nárůstu škod nebo ohrožení lidských životů.

Nizozemská policie zadržela 12 Somálců podezřelých z terorismu

Eva ODSTRČILOVÁ, moderátorka:
V nizozemském přístavu Rotterdam zadržela policie 12 Somálců pro podezření z příprav teroristického útoku. Skončili ve vazbě a čekají na rozhodnutí soudu, co s nimi bude dál.

Pavel NOVÁK:
K zatčení došlo na základě informací nizozemské tajné služby, že skupina somálských občanů se připravuje na spáchání násilného činu proti skupině obyvatel. K útoku mělo přitom dojít velmi brzy. Zadržení Somálci jsou ve věku 19 až 48 let, 11 jich dlouhodobě žije v Nizozemsku a 1 v Dánsku. Při razii policie prohledala 4 domy a 1 obchod v Rotterdamu, ale nenašla ani zbraně, ani výbušniny. Podle mluvčího prokuratury Vima de Brauna teď pokračují výslechy podezřelých. Soud musí do 3 dnů rozhodnout, jestli zůstanou ve vazbě. Pavel Novák, Český rozhlas, Benelux.

Kyrgyzská policie odhalila připravovaný bombový útok v Biškeku

Eva ODSTRČILOVÁ, moderátorka:
Kyrgyzská policie odhalila připravovaný bombový útok v Biškeku. V automobilu zaparkovaném před velitelstvím policie objevila nálož o síle 7 až 10 kilogramů trinitrotoluenu, kterou pyrotechnici zneškodnili. Trhavina měla pravděpodobně explodovat při policejním cvičení, kdy bylo v budově velké množství lidí.

Pozůstalí po obětech loňské nehody Toyoty Lexus u amerického San Diega dostanou 10 milionů dolarů

Eva ODSTRČILOVÁ, moderátorka:
Pozůstalí po obětech loňské nehody Toyoty Lexus u amerického San Diega dostanou 10 milionů dolarů. S japonskou automobilkou se dohodli na mimosoudním vyrovnání. V automobilu, který začal nekontrolovaně zrychlovat a nebylo ho možné zastavit, zemřeli 4 lidé.

Jitka MALÁ:
"Blížíme se ke křižovatce," stačil ještě na tísňové lince říct jeden z pasažérů. Pak vůz ve 190kilometrové rychlosti havaroval. Při vyšetřování se zjistilo, že pod plynovým pedálem byla nesprávná rohož, větší, která je určena pro jiný typ vozidel. Kvůli potížím s nežádoucím zrychlováním firma po celém světě svolala ke kontrole několik milionů Toyot. Americký národní úřad pro bezpečnost v silniční dopravě vyšetřuje zprávy, podle kterých může být od roku 2000 spojeno s náhlým zrychlením vozidel Toyota až 89 smrtelných dopravních nehod. Jitka Malá, Radiožurnál.

Oblast jihozápadního Pacifiku zasáhlo velmi silné zemětřesení

Eva ODSTRČILOVÁ, moderátorka:
Oblast jihozápadního Pacifiku zasáhlo velmi silné zemětřesení. Ohnisko otřesů o síle 7,3 stupně Richterovy stupnice bylo pod mořem asi 200 kilometrů jižně od pacifického ostrova Vanuatu ležícího mezi ostrovy Fidži a Austrálií. Centrum včasné výstrahy na Havajských ostrovech vydalo varování před cunami pro tichomořské ostrovy Vanuatu, Nová Kaledonie a Fidži, Havajských ostrovů se varování už netýkalo. Cunami vzniklo, ale výška přívalové vlny na Vanuatu nepřesáhla 15 centimetrů.

Dnes uplynulo 72 let od smrti spisovatele a novináře Karla Čapka

Eva ODSTRČILOVÁ, moderátorka:
Dnes uplynulo 72 let od smrti spisovatele a novináře Karla Čapka. Tradičně si lidé přišli toto výročí připomenout k jeho hrobu na vyšehradském hřbitově. Karel Čapek se narodil 9. ledna 1890 v Malých Svatoňovicích a zemřel na Boží Hod roku 1938 v Praze. Patřil k nejvýznamnějším osobnostem nemeziválečné české společnosti.

Zbyněk ZIKMUND:
I přes mrazivé počasí se u hrobu Karla Čapka na Vyšehradě sešlo asi 100 lidí. Herec Miroslav Saic přečetl ukázky z Čapkovy knihy Kritika slov z roku 1920. Aktuálnost Čapkova díla připomněl publicista Jan Rejžek.

Jan REJŽEK, publicista:
Jako kdyby Čapek psal včera nebo dnes o současné politické situaci, o zvůli některých politiků, o jejich politických čachrech, o tom, že politická nutnost může pokrýt lecjakou nepravost.

Zbyněk ZIKMUND:
Aktuálnost Čapkových textů ocenili i mnozí příchozí.

osoba:
Jakoukoliv knížku si člověk vezme nebo jakejkoliv článek si člověk přečte, tak to je, jako kdyby to psal dneska. Prostě chci, aby děti věděly a znaly, aby prostě v tom vyrůstaly.

Zbyněk ZIKMUND:
Pietní setkání u hrobu Karla Čapka organizuje každoročně Společnost bratří Čapků. Zbyněk Zikmund, Radiožurnál.

Za čtvrt roku začne v Česku sčítání lidu, domů a bytů

Eva ODSTRČILOVÁ, moderátorka:
Za čtvrt roku začne v Česku sčítání lidu, domů a bytů. Poprvé bude možné vyplnit formuláře na internetu. Sčítacími komisaři budou pracovníci České pošty. Kdy budeme znát výsledky, upřesňuje místopředseda Českého statistického úřadu Stanislav Drápal.

Stanislav DRÁPAL, místopředseda ČSÚ:
První předběžné údaje bychom měli mít někdy na počátku roku 2012, pak bude probíhat další zpřesňování, protože musíme údaje důkladně ošetřit a nejzazší termín kompletního předání, dát je zhruba 2 roky po skončení roku 11, to znamená, do konce roku 2013, kde bychom měli mít údaje až do obcí.

autor: evo
Spustit audio