Zprávy o šesté 18. května 2012

Zpráva o stavu

Obsah byl uložen a odpublikován.
Dle hodnoty v poli "Datum publikace do" musí být článek odpublikovaný.
18. květen 2012
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Newsroom Radiožurnálu
0:00
/
0:00

Autorizovaným dodavatelem doslovných elektronických přepisů pořadů Českého rozhlasu je společnost NEWTON Media, a. s. Texty neprocházejí korekturou. Zvukové záznamy Zpráv o šesté i dalších zpravodajských a publicistických pořadů Radiožurnálu si můžete poslechnout v iRadiu.

Vazebně stíhaný poslanec David Rath má právo hájit se ve sněmovně

Jana PETROVÁ, moderátorka:
Vazebně stíhaný poslanec David Rath má právo hájit se ve sněmovně, která bude rozhodovat o jeho stíhání, alespoň takový je názor Okresního soudu v Ústí nad Labem. Stejného soudu, který poslal Davida Ratha za přijetí úplatku do vazby. Podle soudu má Rath právo být také u jednání imunitního výboru. Jak to bude technicky zajištěno, o tom ale soud nerozhoduje, říká soudce Jan Tichý.

Jan TICHÝ, soudce:
Vazebně zajištěný poslanec dle názoru soudu má právo být slyšen při jednání mandátového a imunitního výboru a hájit se před ním. Jakým způsobem bude toto právo fakticky realizováno, je otázkou spíše technickou. Okresní soud v Ústí nad Labem v této souvislosti o ničem nerozhodl a rozhodovat nebude.

Jana PETROVÁ, moderátorka:
Podle členů výboru, se kterými Radiožurnál mluvil, je nejpravděpodobnější, že Ratha vyslechnou na neutrální půdě. Podle poslance Marka Bendy z ODS zřejmě na policejní stanici nebo státním zastupitelství. Někteří poslanci si ale myslí, že David Rath by se žádného jednání sněmovny účastnit neměl a odkazují se na verdikt Ústavního soudu z roku 1998. Z toho vyplývá, že vyloučení vazebně stíhaného poslance z jednání sněmovny není protiústavní.

Středočeská ČSSD má začít adekvátně řešit korupční kauzu Davida Ratha

Jana PETROVÁ, moderátorka:
Středočeská ČSSD má začít adekvátně řešit korupční kauzu bývalého hejtmana Davida Ratha. Vyzvalo jí k tomu vedení sociální demokracie. To od ráno řeší, jak se případu postavit. Dopoledne už doporučilo předsednictvu strany, aby pozastavilo členství dalším dvěma sociálním demokratům, kteří v kauze figurují ředitelce kladenské nemocnice Kateřině Pancové a exposlanci Petru Kottovi. Ratha pak vedení znovu vyzvalo, aby složil poslanecký mandát. Jednání špiček ČSSD sleduje Martina Spěváčková. Martino, jak by tedy středočeská organizace měla kauzu řešit.

Martina SPĚVÁČKOVÁ:
Předseda ČSSD Bohuslav Sobotka v těch dopoledních vyjádřeních mluvil o vyvození osobní odpovědnosti a nutnosti rychlé reakce ze strany středočeského buňky. Nicméně grémium strany, která jednala do 4 hodin, nepřijalo žádné usnesení. Uvidíme tedy, s jakým výsledkem skončí jednání předsednictva. Výsledek by měl být znám zhruba za půl hodiny. Někteří straníci už ale otevřeně hovoří o tom, že by celé vedení tamní organizace mělo odstoupit a mělo se zvolit nové. Zastáncem takového řešení je například člen středočeské organizace a další výrazná osobnost ČSSD Milan Urban. Vedení strany si na dnešní jednání pozvalo i šéfa středočeské organizace Richarda Dolejše a zastupující hejtmanku Zuzanu Moravčíkovou. Ani jeden z nich ale zatím schůzku nekomentoval. Moravčíková pouze v SMS zprávě vzkázala, že je unavená a musí si teď odpočinout. Sobotka nicméně tvrdí, že hlavní odpovědnost za korupční kauzou jde za vedením krajské organizace a vrhá špatné světlo na celou stranu, proto se podle něj špičky ČSSD budou vměšovat do dění ve středních Čechách. Z Lidového domu Martina Spěváčková, Radiožurnál.

Policie dnes navrhla obžalovat pražského zastupitele za ODS Jana Kalouska

Jana PETROVÁ, moderátorka:
Policie dnes navrhla obžalovat pražského zastupitele za ODS Jana Kalouska. Kriminalisté ho viní z pojistného podvodu. Údajně se podílel na machinacích s fakturami jednoho z pražských autoservisů. Hrozí mu až 3 roky vězení. Jan Kalousek proto rezignoval na post předsedy výboru pro informatiku a evropské fondy. V ODS ale dál zůstává.

Anna KÖNIGSMARKOVÁ:
Jan Kalousek požádá o pozastavení členství v ODS až mu bude sdělena obžaloba. Zatím nehodlá opustit ani post zastupitele.

Jan KALOUSEK, zastupitel za ODS:
Já si myslím, že v této zemi ctíme presumpci neviny a já považuji za vyřešení celé kauzy rozhodnutí nezávislého soudu.

Anna KÖNIGSMARKOVÁ:
Zároveň dodal, že vinu necítí. Primátor Bohuslav Svoboda Kalouskovo rozhodnutí přivítal.

Bohuslav SVOBODA, primátor hlavního města Prahy:
Jsem rád, že zastupitel dospěl bez jakéhokoliv nátlaku sám k názoru, že jediným možným řešením této kauzy je vzdát se místa placeného předsedy výboru ve velmi významné pozici.

Anna KÖNIGSMARKOVÁ:
Pokud soud rozhodne o Kalouskově nevinně, bude se prý moci do funkce vrátit. Pro Radiožurnál Anna Königsmarková.

Členové KSČM se sjíždějí do Liberce

Jana PETROVÁ, moderátorka:
Členové KSČM se sjíždějí do Liberce. Víkendový sjezd rozhodne, kdo stranu dál povede. Mandát obhajuje i předseda Vojtěch Filip. V boji o křeslo prvního muže ve straně má další dva vyzyvatele poslance a místopředsedu Stanislava Grospiče a vysokoškolského učitele a komunálního politika Martina Jurošku.

Václava MAREŠOVÁ:
Vojtěch Filip vede stranu 7 let. O tom, jestli v jejím čele zůstane i dál, rozhodne víkendový sjezd. Co svým spolustraníkům Filip nabídne, chce hlavně posílit autoritu své domovské strany.

Vojtěch FILIP, předseda strany /KSČM/:
Jsem přesvědčen, že před KSČM stojí v tuhle chvíli velmi vážný úkol a to je dobudovat odborné zázemí strany, zpřesnit politický program do programu volebního.

Václava MAREŠOVÁ:
Další kandidát Stanislav Grospič chce, aby KSČM byla důslednou levicovou stranu a podle nejmladšího kandidáta na předsedu KSČM Martina Jurošky by se strana měla víc otevřít lidem a lépe vysvětlovat své kroky. Komunisti také čekají, že nový předseda přiláká víc voličů, ale i členů, věkový průměr členů KSČM se totiž neustále zvyšuje a je víc než 70 let. Václava Marešová, Radiožurnál.

Přemysl Sobotka vyhrál v dalším regionu prezidentské primárky ODS

Jana PETROVÁ, moderátorka:
Senátor Přemysl Sobotka vyhrál v dalším regionu prezidentské primárky ODS. Evžena Tošenovského porazil už ve třech regionech ze čtyř.

Květa MORAVCOVÁ:
V regionu Jih, tedy v Jihočeském kraji a na Vysočině dostal Přemysl Sobotka o 194 hlasů více než jeho soupeř. Hlasovalo 25 a půl procenta místních členů ODS. Celkově zatím Sobotka dostal 63 a Tošenovský 37 procent hlasů. Primárky ODS pokračují příští týden v Plzeňském a Karlovarském kraji. ČSSD rozhodne podle předsedy strany Bohuslava Sobotky o kandidátovi na prezidenta v sobotu.

Bohuslav SOBOTKA, předseda strany /ČSSD/:
Připravujeme hlasování o navrženém kandidátovi. V tuto chvíli je tímto navrženým kandidátem místopředseda sociální demokracie Jiří Dienstbier.

Květa MORAVCOVÁ:
Kandidáta do prezidentských voleb vyšle také TOP 09, a to Karla Schwarzenberga. KDUČSL pak europoslankyni Zuzanu Roithovou. Podpisy pod svou petici shánějí také Jana Bobošíková nebo Miloš Zeman. Svou kancelář už otevřel expremiér Jan Fischer. Ekonom Jan Švejnar se o své kandidatuře ještě rozhoduje. Květa Moravcová, Radiožurnál.

Barack Obama hostí v Bílém domě svého nového francouzského kolegu Francoise Hollanda

Jana PETROVÁ, moderátorka:
Americký prezident Barack Obama hostí v Bílém domě svého nového francouzského kolegu Francoise Hollanda. Kromě ekonomiky mají jednat také o francouzském plánu na předčasné stažení jednotek z Afghánistánu. Co se dá od jejich setkání očekávat, otázka míří do Washingtonu na zpravodaje Českého rozhlasu Víta Pohanku. Víte?

Vít POHANKA:
Hezký podvečer. Tahle schůzka je pro oba prezidenty jednak příležitostí se osobně poznat, potom se podle všech očekávání prezident Obama pokusí aspoň změnit plán Francoise Hollanda stáhnout 3400 francouzských vojáků z Afghánistánu do Vánoc. Měl bych ale, Jano, asi zmínit, že tohle setkání je vlastně spíš takové zahřívací kolo před víkendovým doslova maratonem diplomatických jednání, nejdřív dnes a zítra na schůzce zemí G8 v Camp Davidu, tam především o světové ekonomice. Od neděle do pondělí pak na summitu NATO v Chicagu, kde se má Aliance především dohodnout, jak dál v Afghánistánu. O tom všem budeme samozřejmě průběžně informovat v případě Chicaga, kde bude i česká delegace vedená prezidentem Klausem přímo z místa. Zatím na slyšenou, Vít Pohanka, Český rozhlas, Washington.

Evropa se připravuje na odchod Řecka z eurozóny, prohlásil eurokomisař de Gucht

Jana PETROVÁ, moderátorka:
Evropská komise spolu s Evropskou centrální bankou pracuje na krizovém scénáři pro případ, že by Řecko muselo opustit eurozónu. Poprvé to potvrdil jeden z eurokomisařů. Zpráva přichází v době, kdy se krize eurozóny prohlubuje a ratingové agentury snižují jižním státům hodnocení.

Pavel POLÁK:
Komisař pro obchod Karel De Gucht řekl belgickému deníku The Standaard, že komise se na nucený odchod Řecka z eurozóny připravuje. Mluvčí komise to ale následně popřel s tím, že Evropská komise si přeje, aby Řecko zůstalo v klubu platícím eurem. Že by ovšem Unie předem nepřipravovala na všechny možnosti, není pravděpodobné. Krize eurozóny se prohlubuje. Akcie na evropských trzích klesají. Jižním státům snižují ratingové agentury hodnocení. Na začátku týdne dala agentura Moody´s horší známku 24 italským bankám, ve čtvrtek pak také 16 bankám ze Španělska. Agentura Fitch snížila hodnocení úvěrové spolehlivosti Řecka, které uprostřed politického chaosu směřuje k dalším předčasným volbám. Pavel Polák, Radiožurnál.

Česká republika a Izrael sdílejí obavy z íránského jaderného programu

Jana PETROVÁ, moderátorka:
Česká republika a Izrael sdílejí obavy z íránského jaderného programu. Po společném jednání ministrů obou zemí to řekl český premiér Petr Nečas. Shodli se i v dalších geopolitických otázkách, třeba v tom, že Česko odmítá jakoukoliv blokádu Izraele.

Petr NEČAS, premiér /ODS/:
Společně sdílíme obavy z íránského jaderného programu. Jednoznačně podporujeme právo státu Izrael na obranu proti teroristickým útokům.

Jaromír MAREK:
Prohlásil po setkání s premiérem Netanjahuem český předseda vlády. Po obavách z íránského jaderného programu byla řeč i během ranní schůzky s Václavem Klausem. "Nevidím žádný důkaz, že Írán myslí ukončení svého jaderného programu vážně." Uvedl po setkání s českým prezidentem Netanjahu. Další kolo jednání s Teheránem bude příští středu v Bagdádu. Podle izraelského premiéra ale Írán jen hraje o čas. Jaromír Marek, Radiožurnál.

Debut na trhu zahájily akcie Facebooku vzestupem asi o 12 procent

Jana PETROVÁ, moderátorka:
Debut na trhu zahájily akcie Facebooku vzestupem asi o 12 procent. Tržní hodnota sociální sítě se tak vyšplhala na zhruba 104 miliardy dolarů a z jejího zakladatele Marka Zuckerberga, který si podržel majoritní podíl, se stal jeden z nejbohatších lidí planety. Akcie Facebooku se budou ode dneška prodávat pod zkratkou FB na trhu Nasdaq.

Silvie TŘESLÍNOVÁ:
První veřejná nabídka akcií Facebooku je pro mnohé události burzovního roku. Jedná se o rekordní veřejnou nabídku akcií v technologickém sektoru a třetí největší ve Spojených státech. Hned po Googlu je Facebook nejvíce navštěvovanou stránkou a do jeho sociální sítě je zapleteno více než 900 milionů uživatelů. Velkou neznámou do budoucna je ale jeho schopnost vytvářet zisk a úspěch na poli mobilních aplikací. Mnozí analytici od koupí akcií Facebooku proto odrazují hlavně nezkušené investory. Silvie Třeslínová, Radiožurnál.

Jana PETROVÁ, moderátorka:
O vstupu Facebooku na burzu budeme mluvit za chvíli v Ozvěnách dne.

autor: jal
Spustit audio

Více z pořadu