Zpožděný let? Máte nárok na odškodění. Ovšem za určitých podmínek

6. srpen 2019

Zpozdilo se vaše letadlo, a nejste si jistí, zda si můžete říct o odškodnění? Někdy ano. Je ale nutné splnit určité podmínky. 

Asi čtvrtina letů z pražského Letiště Václava Havla se v červenci zpozdila o víc než 15 minut. Zjistili to datoví novináři Českého rozhlasu z dat webu Flightradar, který živě sleduje pohyby dopravních letadel. 

Čtěte také

„Pokud je zpoždění na příletu tři hodiny a více, mají cestující právo na odškodnění ve výši 250 až 600 eur v závislosti na délce letu,“ radí Ondřej Tichota z Evropského spotřebitelského centra.

Pokud má vaše letadlo už na letišti dvouhodinové zpoždění a jde o let do 1500 kilometrů, máte nárok na občerstvení. Pokud je zpoždění delší (a pokud je to potřeba), máte nárok i na ubytování. Zákon přitom nedělá rozdíl mezi klasickými a nízkonákladovými aerolinkami.

Jednejte rychle

Jak o odškodnění zažádat? Co nejrychleji. „Obraťte se na aerolinku hned na letišti, buď s žádostí o občerstvení nebo ubytování, pokud není poskytnuto, obraťte se s účtenkami na daného dopravce zpětně,“ doporučuje Ondřej Tichota.

V případě nejasností nebo pokud se svých práv nemůžete domoct, obraťte se na Evropské spotřebitelské centrum nebo ČOI. 

autoři: Jiří Chum , als
Spustit audio

Související