Změnu důchodového systému nelze udělat bez daňové reformy, říká Nerudová z Komise pro spravedlivé důchody

Důchodový systém je málo srozumitelný a nedostatečně oceňuje péči, ať už o malé děti, postižené osoby nebo práci jakékoliv pečující osoby. Říká to předsedkyně Komise pro spravedlivé důchody a rektorka Mendelovy univerzity Danuše Nerudová, která hodlá v říjnu představit detailní návrh na úpravu důchodového systému.

Premiér Andrej Babiš řekl před týdnem ve Dvaceti minutách Radiožurnálu, že nedává moc šancí tomu, že by se ještě v tomto volebním období mohla schválit důchodová reforma.

„S panem premiérem jsem o důchodové reformě mluvila na začátku roku, představila jsem mu variantu technickou, která vzešla z důchodové komise. Na té schůzce nezazněly faktické výhrady, neslyšela jsem žádné argumenty, proč by nebylo možné v této zemi po třiceti letech provést důchodovou reformu,“ reaguje Nerudová.

Čtěte také

Stav důchodového systému není podle ní finančně udržitelný. „Občané této země si zaslouží, aby jim konečně někdo ukázal, co se stane, když důchodovou reformu nebo změnu důchodového systému prostě neuděláme,“ vysvětluje.

Srozumitelná koncepce

V říjnu bude představen legislativní návrh varianty, která vzešla z důchodové komise. Tato technická varianta podle Nerudové počítá s tím, že první pilíř bude rozdělen na takzvaný nultý, který bude obsahovat minimální, nebo základní důchod. Ten by měl být postupně hrazený z obecných daňových příjmů. Pilíř první by pak měl být hrazen z vybraného pojistného.

„To je ta základní technická koncepce změny důchodového systému. Reaguje na požadavek srozumitelnosti – rozdělením bude jasné všem občanům, jaký budou mít důchodový nárok,“ říká s tím, že dnes občané neví, jaký budou mít důchod za 10, 15 nebo 20 let.

Zapojit daňové příjmy

Změnu důchodového systému nelze podle Nerudové udělat bez daňové reformy – jednou z cest, jak finanční udržitelnost vyřešit, je ve větší míře zapojovat obecné daňové příjmy.

Čtěte také

„V tuto chvíli 80 procent nákladů nebo výdajů celého systému je placeno z vybraného pojistného, zatímco v zemích EU je v průměru 45 procent dofinancováváno z daňových příjmů,“ objasňuje.

Jakým způsobem tedy udržet důchodový systém vyrovnaný? Podle Nerudové existují tři možností – zvyšování věku odchodu do důchodu, snižovat vyplácené důchody a zapojovat dodatečně příjmy.

„Čím později nastartujeme důchodovou reformu, tím pro nás bude dražší a tím později budou mít občané této země důstojné důchody,“ upozorňuje.

autoři: Tomáš Pancíř , prh
Spustit audio

Související