Zlo je mimořádně infekční virus, varuje klinický psycholog Radek Ptáček

8. květen 2020

„Současná situace je výjimečná a každý jsme ji prožívali jinak,“ říká psycholog. „Já měl pocit, že chodím po jiné zemi. Všichni byli v roušce a já neviděl úsměv ani v těch očích.“

„Myslím, že doba dvou měsíců byla přiměřená. Je to takové očkování, abychom si uvědomili, že žijeme v hezkém světě,“ míní v pořadu Blízká setkání psycholog Radek Ptáček.

Mohla karanténa u někoho zastavit blížící se vyhoření? „Mohla. I mě ty dva měsíce volnějšího běhu dodaly sílu. Sám mám za sebou náročnou fázi vyhoření. Psychologii se věnuji přes 20 let a to nemůže nepřijít. Na fakultě vás neučí, jak o sebe pečovat, jak se chránit.“

Zlo změní myšlenky, chování a pak osobnost

Radek Ptáček

„Mimořádně infekčním virem je zlo. Pouštíme ho do životů, aniž bychom si to uvědomovali. Nejdřív změní naše myšlenky, pak chování a pak osobnost,“ upozorňuje Ptáček moderátorku Terezu Kostkovou.

„Říká se tomu psychopatizace společnosti. Do firmy nastoupí mladík s ideály a pak zjistí, že když bude trochu podvádět, je to funkční. A za deset patnáct let je z něho slušně vychovaný psychopat. Nejsme ukotveni v nějakých hodnotách, cílem je zisk a požitek.“

Rozjíždí se vzdělávací program Hrdina v nás

„Problematice odolávání zlu se věnoval známý psycholog Philip Zimbardo. Zjistil, že zlu v určitých situacích podlehne až 80 % lidí. Je to dáno naší evolucí. Aniž bychom si to uvědomovali, náš mozek skenuje okolí a zjišťuje, jestli jsme v přátelském prostředí.“

„Po zkoumání zla se Zimbardo věnoval situaci, jak nepodléhat tlaku. Vznikl vzdělávací program Hrdina v nás. V Česku je zatím v plenkách. Získali jsme od něj licenci a trénink, program je akreditovaný u ministerstva školství. Zájem je i v některých firmách.“

V čem jsou nebezpečné sociální sítě? Jak důležitá je etika a komunikace v medicíně?

autoři: Tereza Kostková , zk
Spustit audio

Související