Zkrácení oddlužení z pěti let na tři roky je zásadní, hodnotí Hůle. Novela zpřísní tlak na dlužníka

10. červenec 2024

Místo pěti let by se doba pro oddlužení zkrátila na tři roky. Takovou změnu zavádí novela insolvenčního zákona, kterou dnes posoudí senátoři. „Novela systém oddlužení mění zásadně. Přizpůsobuje ho západoevropským standardům. Zpřísňuje tlak na dlužníka, aby se více posoudila adekvátnost jeho příjmu při vstupu do oddlužení. Pokud bude na začátku jeho příjem schválen a nesníží se mu, bude mít víceméně jistotu, že po 3 letech bude oddlužen,“ říká Daniel Hůle z Člověka v tísni.

Na základě doporučení ústavně-právního výboru senátoři můžou do návrhu přidat také minimální srážku ze mzdy při exekuci. Před kterým Daniel Hůle varuje:

„Je to přílepek k tomu insolvenčnímu zákonu a týká se exekučního řízení. Říká, že máme nějakou nezabavitelnou částku, na kterou se nemůže dlužníkovi sáhnout. Je to koncept, který je obvyklý v Evropě. A tady se říká, že dlužníkům s legálním příjmem bude bez ohledu na výši jejich příjmu, jestli si vydělají třeba 3000 korun na částečný úvazek – nějaká máma, která se stará o děti – tak tisícikorunu z toho exekutor sebere.

Může to vést k tlaku, že se lidé přesunou do šedé ekonomiky a my jako daňoví poplatníci na to budeme doplácet,“ vysvětluje Daniel Hůle z Člověka v tísni.

autoři: Petr Král , vma
Spustit audio

Související