Zindulka, Dvořák, Kostka. Do kin přichází Narušitel, filmový debut 18letého režiséra s hereckými esy

24. leden 2019

Do českých kin vstupuje unikátní snímek. Je věnovaný armádním pilotům v socialistickém Československu a režíroval ho teprve 18letý David Balda. 

K příběhu o lásce k létání a intrikách tajných agentů mladého režiséra inspiroval příběh jeho vlastního dědečka. Ten se z řadového člena Svazarmu stal až armádním pilotem v kokpitu stíhačky MIG 15.

Chcete film vidět zadarmo? Poslouchejte 25. nebo 28. ledna Ranní Radiožurnál a mějte připravený počítač, tablet nebo mobil. Jakmile vás k tomu Jiří Chum vyzve, napište na e-mail vstupenky@rozhlas.cz větu „Chci vstupenky na Narušitele“.

Lístky jsou na projekci v kině MAT (Karlovo nám. 19, Praha - Nové Město) v pondělí 28. 1. od 18:45. Každý výherce od Radiožurnálu získá dohromady dvě vstupenky. O výhře informujeme výherce hned ve stejný den odpovědí na jejich původní e-mail.

Kompletní pravidla soutěže najdete zde.

Ve filmu například musí hlavní hrdina odstartovat k takzvanému Narušiteli, tedy k letadlu, které narušilo vzdušný prostor. Příběh plný intrik agentů StB a následné touze o přeletu na Západ vznikl na základě vzpomínek režisérova dědečka – někdejšího armádního pilota Vladislava Baldy a jeho kolegů.

O lásce k létání a křehkosti lidské svobody je Narušitel, nový film talentovaného Davida Baldy

Režisér David Balda spolu s hercem Stanislavem Zindulkou

Dnes si budeme s našimi hosty povídat o novém českém filmu Narušitel, který právě tento týden míří do českých kin. Natočil jej mladý talentovaný filmař z Hradce Králové David Balda. A s ním je v našem studiu také herec Pavel Neškudla, který si ve filmu zahrál jednu z hlavních rolí. 

Ve filmu se objeví zkušení herci

18letý David Balda je podepsaný nejen pod režií, ale také pod kamerou, scénářem a produkcí. Na kontě má několik kratších snímků. Narušitel je jeho prvním celovečerním filmem. I tak se nebál obsadit zkušené herce jako například Jiřího Dvořáka, Stanislava Zindulku nebo Petra Kostku.

„S panem Kostkou nebo panem Zindulkou to většinou bylo na první nebo druhou dobrou. Jsou to bardi. Ale je těžké je režírovat, s jejich zkušenostmi,“ přiznává mladý režisér.

Film Narušitel si užijí nejen fandové českého filmu, ale i letecké techniky. Během leteckých scén bude k vidění řada zachovalých strojů – jako třeba letoun Z-126 nebo stíhačka MIG 15. 

autoři: Ondřej Vaňura , als
Spustit audio