SERIÁL

2) První cesta Zikmunda a Hanzelky. Nocovali na špičce pyramidy a zaháněli bandity

Miroslav Zikmund u egyptských pyramid

Cestovateli Miroslavu Zikmundovi bude pozítří rovných sto let. Se svým parťákem Jiřím Hanzelkou projeli nadvakrát skoro celý svět. Ke slavné dvojici neodmyslitelně patří i osobní automobil Tatra 87, se kterým při první cestě v letech 1947 až 1950 projeli Evropu, Afriku a Ameriku.

Legendární tatrovka je národní kulturní památkou a přitahuje pozornost návštěvníků Národního technického muzea v Praze.

 „Je to nesmírně elegantní vůz. Vyznačuje se zejména naprostou uceleností. Je vrcholným dílem českého funkcionalismu. Šlo o celek, který fungoval a běžně se vyráběl, a zároveň šlo o futuristické, moderní řešení,“ říká Pavel Kasík, který renovuje automobilové veterány.

Tatra 87 cestovatelské dvojice Hanzelka - Zikmund

„Při své cestě jednou použili pistole k zaplašení lupičů a banditů. Pan Zikmund tedy střílel do vzduchu, ne po lidech! Když bylo po všem, Hanzelka mu říká, že u v komoře ještě jeden náboj zbyl. Chvíli se o tom přeli, a když to pak Zikmund zmáčknul, trefil se do dvířek odkládací schránky. A dírka je tam dodnes,“ ukazuje Petr Kožíšek z Národního technického muzea.

Čtěte takéHanzelka a Zikmund na cestě z Egypta do Súdánu

Z Egypta přes celou Afriku

Na severu Afriky navštívili Hanzelka a Zikmund mimo jiné Egypt a dopřáli si vskutku jedinečný zážitek. „Nocovali jsme na špičce Cheopsovy pyramidy. Tehdy to bylo ještě možné, byl to nezapomenutelný zážitek. Sledovali jsme, jak hluboko pod námi z Nilu vychází slunce,“ vzpomíná Miroslav Zikmund.

Ujít si nenechali ani výstup na Kilimandžáro. Z Kapského města cestovatelé přepluli do Argentiny a projeli Jižní a Střední Ameriku. Skončili v Mexiku, protože do USA nedostali víza.

Ve čtvrtek 14. února – tedy na sté narozeniny slavného cestovatele – odvysíláme živě slavnostní večer Pocta Miroslavu Zikmundovi. Přenos začne v 19:00 ze zámku Dobříš. Na našem webu navíc najdete také video a po odvysílání samozřejmě záznam akce.