Ženy rozhodují, muži jsou 5 kolo u vozu. I takhle vypadá matriarchát, přibližuje cestovatelka
Představte si společnost, kde lidé žijí ve volném partnerství – muž v noci navštěvuje ženu, ráno se vrací domů, a může mít i více partnerek. A stejně tak je tomu u žen. Tak takhle to mají zařízené Mosuové, etnická skupina žijící v Himálaji. Silný, legislativně zakotvený matriarchát zase panuje u indického kmene Khasiů. Místa, kde mužům vládnou ženy, navštívila cestovatelka a spisovatelka Kateřina Karásková.
Materiál ke knize nazvané Kde vládnou ženy sbírala se svým přítelem celých 10 let, a během té doby společně navštívili matriarchální etnika v Číně, Indii, Indonésii a Mexiku. „Během cest jsem si své feministické hrany obrousila,“ přiznává.
Asi nejsilnější matriarchát, a to nejenom tradiční, ale i legislativně zakotvený, funguje u kmene Khasiů v severovýchodní Indii. Ženy jí názorně popisovaly, jak vyhnaly muže z domácnosti, na což si někteří muži stěžovali. „Mužů mi bylo líto, říkala jsem si, že tohle už je moc, to není fér, zvláště když se chtějí o ty děti starat a chtějí mít nějaké slovo v domácnosti,“ upozorňuje.
Indický kmen vyznává matriarchát po staletí, v poslední době ale zesílil. Dříve muž v rodině měl důležitou funkci – například právo rozhodovat o svých synovcích a neteřích. Dnes má hlavní slovo žena, muži jsou páté kolo u vozu, často se rozvádí, odcházejí a vracejí se zpátky do rodiny svých sester nebo matek.
Musím říci, že mužů mi bylo líto, říká po návštěvě matriarchálního kmene Kateřina Karáskové. Podívejte se na video a poslechněte si, co zjistila.
V matriarchátu také žijí Mosuové v Himálajích. Ti se zase nemají manželství, nevdávají se ani nežení, mají spíše volné partnerství. Žijí odděleně, parter ženu navštěvuje v noci, ráno se zase vrací domů, a jak muž, tak žena mohou mít i několik partnerů nebo partnerek. „Je to na každém, jak si to zařídí,“ vysvětluje.
U mexických indiánů je zase matriarchát postavený na sebevědomí žen, které jsou od dětství vychovávané tak, aby byly schopné se o sebe postarat. Jejich doménou byl odpradávna obchod a prodávání na trhu, muži dříve pracovali na poli, dnes chodí do fabriky nebo jsou zaměstnaní jako řidiči.
Matriarchát spojený s islámem
Neobvyklý společenský systém vyznává kmen Minangkabaů v provincii v západní Sumatře – dokázal smíchat původní matriarchát s islámem. Ze všech matriarchálních společností je tato asi nejmodernější. „Vesnice velmi prosperují. V celé Indonésii jsou považování za nejvzdělanější a ekonomicky nejzdatnější etnikum. Možná právě díky jejich matriarchátu,“ dodává.
Všichni členové kmene musí být muslimové, ženy ale nemají povinnost chodit zahalené, některé z nich považují šátky dokonce za módní doplněk. „Některé holky se chovaly provokativněji, než byste čekali u muslimské společnosti,“ říká. Přesto platí, že žena musí být panna, když se vdává, rozvod je ale přijatelný.
Audio záznam všech rozhovorů si můžete poslechnout kliknutím na odkaz přímo v tomto článku a také v iRadiu.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A od Nepila? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
3 x Hurvínkovy příhody
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka