Zemřel světově uznávaný český pianista Ivan Moravec. Bylo mu 84 let

27. červenec 2015

V Praze dnes ve věku 84 let zemřel světově uznávaný pianista Ivan Moravec. Informaci ČTK potvrdil Jaromír Havlík z Akademie múzických umění v Praze, kde Moravec působil jako pedagog. Známý virtuos byl jako jediný Čech zařazen do prestižní edice Velcí klavíristé 20. století. V roce 2000 mu prezident Václav Havel udělil medaili Za zásluhy o kulturu.

Moravec, který se narodil 9. listopadu 1930 v Praze, byl v médiích přezdíván básníkem klavíru či dokonce pianistou pianistů.

Uchvacoval diváky perlivou technikou, dynamickou škálou úhozu, smyslem pro barevnost tónu a jemné odstíny nálad. Jeho kolegové naopak vedle jeho instrumentálního umění oceňovali i jeho skromnost, neokázalost a pracovitost.

„Ivan Moravec byl nejuznávanějším českým pianistou, zanechal výraznou stopu hlavně v zahraničí. Budu na něj vzpomínat jako na velmi laskavého a inteligentního člověka, který byl vzorem pro mladé pianisty svým způsobem práce, snahou o maximální dokonalost,“ řekl ČTK pianista Ivo Kahánek.

Jan Simon, Moravcův žák a sólista Českého rozhlasu, vzpomíná na svého učitele jako na geniálního pedagoga na úrovní mistrovské školy.

„Měl naprosto nekompromisní požadavky. Jeho záměrem bylo každé studované dílo dotáhnout do fáze koncertního provedení na vrcholné úrovni. Pracovat s ním byl ze začátku velký nezvyk. Upozorňoval na kvality, na které jsem dříve tolik nebral ohled, a na straně druhé přinesl obrovský impuls do mého studia života interpreta.“

Za svou bohatou mezinárodní kariéru Moravec koncertoval prakticky na všech významných světových pódiích a byl zván jako sólista předními orchestry a dirigenty.

Moravcova diskografie zahrnuje desítky snímků, z nichž mnohé se pyšní titulem nahrávky roku a dalšími cenami. Jeho interpretační mistrovství bylo oceněno také Cenou Karla IV. či Cenou Antonína Dvořáka.

autoři: ČRo , bal | zdroj: ČTK
Spustit audio