Zemřel nejvyšší představitel srbské pravoslavné církve, vláda vyhlásila státní smutek

16. listopad 2009
Zprávy

Ve věku 95 let zemřel srbský patriarcha pravoslavné církve Pavle. Poslední dva roky strávil v nemocnici a svou funkci už nevykonával, přesto zůstával pro věřící Srby důležitým symbolem církve i celého státu. Bělehradská vláda vyhlásila na jeho památku třídenní státní smutek.

Oblibu si získal především skromným a neokázalým způsobem života a otevřeností vůči příslušníkům jiných náboženství. Byl také respektovaným teologem a lingvistou, domluvil se dokonce i česky.

Jeho kritikové mu ale vyčítali, že nedokázal zabránit nárůstu nacionalismu uvnitř srbské pravoslavné církve v době války v bývalé Jugoslávii. Obviňují ho také, že patřil k hlavním odpůrcům cesty papeže do Srbska.

Patriarcha Pavle se často zastával srbské menšiny v Kosovu a stavěl se proti jeho odtržení od Srbska. Vyzval dokonce Srby, aby hájili Kosovo, které označoval za nedílnou součást života každého srbského křesťana.

Jeho nástupce vybere nejvyšší orgán srbského pravoslaví, Svatý synod. K volbě ale může přistoupit nejdříve 40 dní po patriarchově smrti. Jedním z favoritů by mohl být metropolita Amfilohije, který zastával patriarchovy funkce v době, kdy byl Pavle nemocen.

autoři: mta , onh
Spustit audio