Zemřel Ivan M. Havel. Připomeňte si ho v posledním rozhovoru na Radiožurnálu

26. duben 2021

„Člověk bytostně nezlý, vždy svůj a nápomocný druhým.“ Těmito slovy charakterizoval na sociálních sítích Michael Žantovský vědce, informatika, jednoho ze zakladatelů Občanského fóra a mladšího bratra prezidenta Václava Havla jejich společný přítel Michael Žantovský. Vysílací studio Radiožurnálu navštívil Ivan M. Havel naposledy v říjnu 2018 u příležitosti vydání vzpomínek svého otce Václava Marii Havla. Jak vzpomínal na své dětství? A jak hodnotil polistopadový vývoj?

Ivan M. Havel vzpomíná na svého bratra Václava Havla: Kdyby se teď vrátil, tak už by asi politiku dělat neuměl

03471390.jpeg

Když vzpomíná na společné dětství s Václavem Havlem, tak se mu nejvíce vybavuje album, které vedla jejich matka – Božena Havlová. „Rodinné fotografie se dělají, když je pohoda,“ říká Ivan M. Havel, vědec a bratr Václava Havla.

Byl to právě Václav Maria Havel, kdo stál u celé řady klíčových studentských a občanských aktivit první republiky: dobudoval Palác Lucerna, založil novou pražskou čtvrť Barrandov, byl činný v YMCA a byl také členem lóže svobodných zednářů.

A jak se vlastně myšlenka na sepsání jeho pamětí zrodila? „Jednu kapitolu napsal už za války. Poté, po smrti mé matky v roce 1970, jsme se s bratrem rozhodli ho zaměstnat, napadlo nás, že by mohl začít psát paměti,“ vzpomínal Ivan Havel.

Ivan M. Havel (1938-2021)

Vědec, šéfredaktor časopisu Vesmír a bývalý ředitel Centra pro teoretická studia Ivan Miloš Havel se narodil 11. října 1938 v Praze. Vystudoval obor Automatizace a počítače na Elektrotechnické fakultě ČVUT v Praze. Roku 1971 získal doktorát na univerzitě v Berkeley. Na počátku 90. let se habilitoval v oboru umělé inteligence na 3. lékařské fakultě UK v Praze. Byl bratrem bývalého prezidenta Václava Havla, se kterým patřil mezi zakladatele Občanského fóra.

autoři: Lucie Výborná , als

Související