Zemanovi přátelé rozvěšují billboardy proti migraci. Drahoš se necítí jako „vítač“

23. leden 2018
Migranti ve Středozemním moři

Za tři dny se rozběhne druhé kolo prezidentské volby. Dvojice kandidátů se vyjádřila pro Český rozhlas, který v tomto týdnu pravidelně informuje o jejich postojích k různým tématům, k problematice migrace. Ta se nezanedbatelnou měrou promítá i do volební kampaně.

K problematice migrace se stávající prezident, který migrační vlnu i postoj Evropské unie k ní dlouhodobě kritizuje, zdůraznil jediné slovo: „Deportace“. Jeho protikandidát Jiří Drahoš se vyjádřil k migraci ekonomické v souhlasu se Zemanem. Podle jeho slov desetimilionové Česko ani Evropská unie nemůžou být útočištěm pro ekonomické migranty z Afriky a jiných lidnatých zemí. Ekonomické uprchlíky by obratem poslal zpět. Na rozdíl od Miloše Zemana uprchlíky ale rozlišuje. Mezi ekonomickými migranty a těmi, kteří mají právo na mezinárodní ochranu, vidí rozdíl.

„V zásadě se jejich postoj neliší. Oba jsou si vědomi, že česká společnost je spíše homogenní a k cizím prvkům v zásadě tradičně méně otevřená. Jiří Drahoš, který stejně jako Miloš Zeman odmítá přidělené kvóty, je ale tolerantnější k uprchlíkům, kteří jsou skutečně ohroženi na životě a přijetí určitého procenta těchto lidí, dejme tomu přibližně v rozsahu dvou tisíc stanovených kvótou, jako problém nevidí," říká k odchylkám v postojích obou kandidátů analytik Českého rozhlasu Radko Kubičko.

Čtěte také

„Přijetí takového množství lidí sotva může znamenat nebezpečí islamizace země, ale je tu strach ze zkušeností okolních zemí s terorizmem. Oba kandidáti jsou si vědomi, že pokud chtějí uspět, je třeba to respektovat,“ dodává Kubičko.

V předvolební kampani organizace Přátelé Miloše Zemana rozvěsila bilboardy s textem namířeným proti imigraci a Jiřímu Drahošovi. Jiří Drahoš se proti takto nepřímo vyslovenému označení za "vítače" ohradil.

  • Reportáž