Ze Smrku můžete dohlédnout až do Německa

15. leden 2012
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Jednou z dominant Nového Města pod Smrkem je kostel svaté Kateřiny

Než se vydáme na další výlet, zkuste se nejdřív vrátit do školy. Když zapátráte v paměti a vzpomenete si na školní hodiny zeměpisu, vybavíte si jméno nejvyšší hory Jizerských hor, přesněji české částí tohoto pohoří? Je to 1124 metrů vysoký Smrk, na jehož vrchol vás zveme.

Věděli jste, že v Novém Městě pod Smrkem brousili místní lidé pily pomocí zdejší minerální vody? A že v bývalých štolách, které tu zůstaly po dolování cínové rudy, poletují netopýři? I to jste se mohli dozvědět během sobotního výletu.

„Hora Smrk je citová záležitost pro všechny zdejší obyvatele. I proto se naše obec jmenuje Nové město pod Smrkem,“ vysvětluje Václav Tima ze sdružení pro obnovu a rozvoj Nového Města pod Smrkem.

Právě jsme dorazili po sedmikilometrovém výšlapu po modré turistické značce na vrchol hory Smrk a Václav Tima zavzpomínal i na to, jak to tu vypadalo v minulosti. Jako autor obsáhlé knihy o Novém Městě a vrcholu, který se dostal do jeho názvu, o tom ví mnohé. „Dlouhá léta byla oblast nepřístupná. Teprve v 19. století se začalo na horu vycházet,“ popisuje.

Jistě si dovedete představit tehdejší turisty v tvídových sáčkách, s čepičkou à la Sherlock Holmes a sukovicí v ruce. Právě pro ně tu byla roku 1893 vztyčena i první rozhledna. „Postavil ji novoměstský tesař Frič a z dřevěného domku, který sloužil pro přechodné ubytování tesařů, udělal hospůdku a nocovnu,“ zmiňuje Václav Tima.

Kovová rozhledna na Smrku byla otevřena v roce 2003

Zmíněné objekty stály na vrcholu až do konce druhé světové války. Nová celokovová rozhledna byla postavena v roce 2003 zásluhou občanského sdružení, jehož členem je i náš průvodce. Z jejího vyhlídkového patra se nabízí krásný výhled po kraji.

„Vidíme do centra Jizerských hor, které pokrývají asi dvě třetiny výhledu. Na jihozápadní straně můžeme dokonce spatřit Ještěd. Když se otočíme na sever, vidíme frýdlantskou kotlinu a Lázně Libverda. Můžeme však dohlédnout také dál, k lužické části Německa a Polska,“ ukazuje Václav Tima.

Dodejme ještě, že na jižních svazích hory Smrk pramení řeka Jizera a nedaleko vrcholu, na západním svahu, se rozkládá přírodní památka Klečoviště na Smrku, významná zejména z botanického hlediska.

Svahy hory si oblíbili také aktivní sportovci. Vyznavači běžeckého lyžování jistě oceňují trasy, které tu při dostatku sněhu protahují. „Kolem Nového Města se jedná asi o 10 kilometrů. Přejezd k Lázním Libverda může čítat dalších necelých 10 kilometrů,“ vypočítává starosta Nového Města pod Smrkem Pavel Smutný. Za příznivých podmínek dochází i k propojení těchto okruhů s Jizerskou magistrálou.

Po rodu Klingerů zbylo na kraji města majestátní mauzoleum

Ještě ambicióznější je projekt Singltrek. „Jde o vrstevnicové stezky pro terénní cyklisty. Jsou to vlastně speciálně navržené lesní pěšiny pro ty, kteří jezdí na horských kolech a chtějí si jízdu užít trochu víc než ježděním po obyčejných cestách,“ dodává Pavel Smutný.


Zobrazit polohu Nového Města pod Smrkem na větší mapě

Spustit audio