Zdravotnictví je byznys. Lékařům se nevyplatí jezdit za pacienty, říká expert na zdravotní právo

senior v nemocnici, hospic, umírání, nevyléčitelně nemocný, zdravotní sestra
senior v nemocnici, hospic, umírání, nevyléčitelně nemocný, zdravotní sestra

Potřebují ošetřit, ale praktický lékař odmítne přijet. Přestože se k němu sami nemají jak dostat. Taková situace se může přihodit mnoha lidem, hlavně na venkově nebo v menších městech. Každý má přitom právo na ošetření lékařem přímo v místě bydliště. 

Zatímco ještě v roce 2009 doktoři průměrně navštívili asi 1700 domácností za den, v roce 2017, tedy v době, ze které jsou poslední data, to už bylo o třetinu méně. Naopak rychlou záchrannou službu lidé volají častěji.

Záchranka na Vysočině často vyjíždí i k obyčejným teplotám, které by měl řešit praktický lékař

Vůz záchranné služby

Kdy je třeba urgentní zásah rychlé sanitky a kdy naopak není, zůstává stále otázkou bez jasné odpovědi. Lidé, především ti starší, často volají na linku zdravotnické záchranné služby a dožadují se příjezdu sanitního vozu i přesto, že jim nejde o život. A auta s majáky přijedou, protože jejich posádky netuší, jak vážná situace může být.

„Na rozdíl od časů Štěpánka Šafránka z Básníků je dnes zdravotnictví byznys. Pro praktika je podstatné mít hodně registrovaných v kartotéce, za to mu plynou peníze. Naopak za návštěvu dostává 60,- navíc, což je zcela demotivační,“ vysvětluje Ondřej Dostál, expert na zdravotní právo ze společnosti PwC Legal a také spolupracovník Platformy zdravotních pojištěnců.

Odmítnout vykonat návštěvu je ovšem podle něj protiprávní. „Nástroje, jak lékaře donutit, jsou ale velmi slabé. V praxi se to neděje, statistiky jsou jasné,“ dodává.

Záchranka se státu prodraží

Místo na praktika se pak pacienti obracejí na záchrannou zdravotní službu. „Záchranáři mohou nahradit praktika, přestože to je ekonomický nesmysl. Pacient má vždy právo zavolat záchranku a nechat se odvézt do nemocnice.“

Pokud mají pacienti pocit, že jejich praktik návštěvy v terénu zanedbává, mohou také podat stížnost na krajský úřad, pojišťovnu nebo lékařskou komoru. „Reálně to ale není k ničemu. Sehnat nového praktika je totiž velký problém, náprava musí být spíš systémová. Ministerstvo by mělo navýšit cenu za návštěvu pacienta.“