Zdravotní stav Jíchy se opět zhoršil, proti Švédku bude házenkářům chybět

17. leden 2015

Zdravotní problémy házenkáře Filipa Jíchy na katarském mistrovství světa nekončí. Poté, co musel vynechat úvodní zápas s Francii, znovu zalehl do postele a dostal léky.

„Filip simuluje a já jsem kvůli tomu dostal samotku,“ říká s velkou dávkou nadsázky gólman Petr Štochl, který je pravidelným spolubydlícím Filipa Jíchy na velkých akcích.

Už vážněji ale dodává: „Filipovi se moc dobře nedaří. Dneska jsem ho viděl, ale pevně věřím, že bude brzy fit. Momentálně však rozhodně na jakýkoliv sport nevypadá.“

Střevní problémy trápí Filipa Jíchu prakticky od úterního příletu do Kataru. V jednu chvíli se k nim navíc přidaly i teploty. Stav elitního házenkáře se pak sice zlepšil.

„Jenže se bohužel vrátily zažívací potíže a bohužel v míře výrazné, což ho oslabilo. Úplně přesně nevíme, proč to tak je. Změnili jsme léčbu, i když naše prostředky jsou tady trochu omezený, vzhledem k tomu, jak daleko jsem od domova,“ vysvětluje doktor Petr Holub, který nasadil místo silnějších léku Filipu Jíchovi slabší. Ty teď, zdá se, paradoxně pomohly víc.

„Je možný, že si Filip celou tuhle záležitost přivezl z domova, protože podle informací z jeho rodiny, tam nějaké problémy byly,“ poznamenává lékař české reprezentace, který ale přesný důvod potíží elitního házenkáře nezná.

Způsobit je mohlo i jídlo v Dauhá. „Situace je o něco horší vzhledem k podmínkám, které tady jsou. Ať už je to strava, její složení, způsob přípravy. I když se nám snaží poskytovat kontinentální stravu, tak to není úplně běžná jídlo,“ vysvětluje doktor Petr Holub.

Čtěte také

„Filip už si po zlepšení stavu myslel, že je z nejhoršího venku, tak přestal dietu dodržovat a zase se problémy vrátily. Takže teď budeme opatrnější, ale výhled na nejbližší zápas není nadějný,“ naznačuje doktor Petr Holub.

Filip Jícha tak asi nenastoupí ani v zítřejším utkání proti Švédsku. Organismus obvyklého českého kapitána je hodně oslabený.

„Dostal se na historické minimum své váhy za posledních deset let. Má pod sto kilo, což znamená, že ztratil zhruba sedm kilo. To je výrazný úbytek váhy na úkor dehydratace a svalové únavy,“ říká Petr Holub.

autoři: mva , Vojtěch Bureš
Spustit audio