Zdravá výživa v zákopech 1. světové války? Nejlépe se prý měli Rusové

17. září 2014

Tipněte si – z čeho se za 1. světové války vařilo slavné vojenské jídlo granadír marš? „Šlo o brambory s flíčky,“ usmívá se autor vlastivědných kuchařek Václav Malovický v rozhovoru se Zuzanou Burešovou. „A nešlo rozhodně o chudé jídlo! Parádní důstojnický granadír marš se podával s pečenou vepřovou kotletkou…“

Máte rádi salát z hlávkového salátu? A věděli jste, že je dnes tak populární díky zákopovým kuchyním z 1. světové války? „Díky špičkovým kuchařům, kteří za války vařili pro důstojníky, se salát dostal na jídelní lístky drahých hotelů a restaurací. Rakousko-uherský erár velice dbal na to, aby měli vojáci zeleninu.“

Hlávkový salát, na kterém si za 1. světové války pochutnávali vojenští důstojníci, se od toho, který známe dnes, v mnohém lišil. Podával se obvykle přelitý škvarky nebo na sádle opečeným rohlíkem nebo vekou.

Rakousko-uherský erár ve znamení zdravé výživy?

Možná si nyní představujete, že stravu vojáků za 1. světové války představovaly samé vybrané speciality, opak je však pravdou. Surovin, ze kterých bylo možné vařit, bylo málo, kromě toho vázlo zásobování. I když v prvním roce války bylo všechno – alespoň pokud jde o jídlo – mnohem růžovější…

„Rok 1914 jídlu opravdu svědčil, v přírodě se hodně urodilo. Důstojníci měli uherské salámy, pravé ementály… Problém bylo to, že ani důstojníci nemohli ovlivnit, co budou jíst, rakousko-uherský erár totiž velice dbal na zdravou a vyváženou výživu,“ zdůrazňuje Václav Malovický. „Zásadní změnu ve stravování pak znamenal rok 1915, kdy přišla neúroda a začaly rekvizice,“ dodává.

Čtěte také

Nejlépe se měli Rusové

A jak to měli vojáci s alkoholem? Abstinenti by nyní raději měli zavřít oči: denní normu vojína představovala necelá deci kořalky, skoro půl litr vína a tři čtvrtě litru piva! Alespoň podle stanovených norem.

„Podle norem dostávali vojáci dokonce pepř, koření nebo cukr,“ říká Václav Malovický. „A normy stanovovaly i příděl tabáku. Nejvyšší příděly přitom měli vojáci ruské carské armády.“ Zajímají vás konkrétní čísla? Poslechněte si záznam celého rozhovoru!

Celý rozhovor si kdykoliv poslechněte buď kliknutím na odkaz přímo v tomto článku nebo v našem audioarchivu.

autor: als
Spustit audio