Zdokonalit lidské vlastnosti? Nůžky na DNA by mohly pomoct proti dědičným nemocem, věří biochemik Jínek
Biochemik Martin Jínek vystudoval přírodní vědy v Cambridgi a je členem týmu, který získal Nobelovu cenu za objev metody CRISPR/Cas9. Ta funguje jako molekulární nůžky na stříhání DNA. „Nůžky se dají naprogramovat tak, aby rozpoznaly určitou sekvenci písmen v DNA,“ říká. Nástroj se dostal i do fáze studií pro klinické využití. „Konkrétně jde o nemoci krve nebo imunitního systému, kdy nemusíme nůžky vpravit do pacienta, ale buňky z něj odebrat, modifikovat a uzdravené vrátit.“
Související
-
Metoda CRISPR znamená revoluci v genetickém inženýrství. Pomůže i s koronavirem?
Objev technologie CRISPR je považován za jeden z největších vědeckých pokroků poslední dekády. Umožňuje vědcům relativně jednoduše lokalizovat a následně upravit geny.
-
Umí nádorová buňka spáchat sebevraždu? Imunoterapie může být novou nadějí pro pacienty s rakovinou
Jitka Palich Fučíková se svým týmem zjistila, že nádorové buňky za určitých okolností uvolňují molekuly, které z rakovinných buněk udělají lepší cíl imunitního systému.
-
Dita Malečková: Naprogramovat si ideálního partnera? Ve vztahu člověka a stroje je naděje
Budeme už brzy číst knihy z pera umělé inteligence? Poslechněte si rozhovor s filozofkou a odbornicí na umělou inteligenci Ditou Malečkovou.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.