ZÁZRAKY MEDICÍNY: Boj s chudokrevností dětí se dá vyhrávat, dokazují v pražském Podolí

Skrze placentu matka vyživuje své dítě, v některých případech ale může placentou proudit i látka, která plodu dítěte škodí, například když si tělo matky vytváří protilátky proti červeným krvinkám. A právě s tímto problémem umí bojovat v pražském Podolí.

V jedenadvacátém týdnu těhotenství v rizikové těhotenské poradně ve Fakultní nemocnici v Ostravě zjistili, že její dítě je chudokrevné, protože si její tělo proti plodu vytváří protilátky. Poslali ji proto do Ústavu pro péči o matku a dítě v pražském Podolí, kde jí provedli opakovanou transfuzi krve do pupečníku dítěte.

„Celkem jsme absolvovali čtyři úspěšné, pátá také byla úspěšná, ale u té se zjistilo, že miminko má problémy se srdíčkem, takže lékaři byli připraveni okamžitě k císařskému řezu, takže mě uspali. Helenku vybavili ven, narodila se trošku dříve, než měla, ale doufejme, že bude všechno dobré,“ popisuje.

Paní Markéta připouští, že z ní spadla velká nervozita. „Před každou transfúzí jsem měla strach a vždycky jsem si oddechla, když se vytáhla jehla, to jsem si oddechla,“ přiznává.

Vedoucí Centra prenatální diagnostiky podolské porodnice Lubomír Hašlík ale dodává, že lékaři si byli s každou další transfúzí jistější, že se jim dítě podaří zachránit. „Ta nervozita postupně opadává z naší strany... Nakonec jsme plánovali šest transfúzí a jsme rádi, že to skončilo tou pátou,“ dodává.

S takto závažným případem se doktor Hašlík setkal vůbec poprvé. „Protilátky si vytváří matka proti dítěti... Matka tvoří velké množství protilátek, ty prostupují přes placentu a samozřejmě ničí červené krvinky, v tomto případě to bylo tak agresivní, že jsme věděli, že každé tři týdny budeme muset transfúzi provést,“ popisuje.

Dítě paní Markéty tak dostalo nezvyklé velký objem krve. „Po páté transfúzi si můžeme spočítat, že se obměnil jeho celkový objem krvinek,“ říká.

Samotnou transfúzi provádějí dva lékaři, jeden zavádí dlouhou úzkou jehlu do pupečníku dítěte. Svůj postup přitom kontroluje na záběrech z ultrazvuku. Druhý lékař pak posílá do oběhu dítěte předem připravenou krev.

Zázraky medicíny: Podolí

„Krev je speciálně připravená den předem v laboratoři, musíme spočítat podle speciálního algoritmu, kolik té krve můžeme podat, na začátku napíchneme pupečník, odebereme krev, zjistíme, kolik těch krvinek tam je, většinou tam bylo hodně nízko,“vysvětluje.

V Česku tyto zákroky provádí jen dvě pracoviště, právě Podolí. Lubomír Hašlík ale zdůrazňuje, že pro úspěšnou léčbu je klíčová úzká spolupráce s gynekology a těhotenskými poradnami. „Jejich pomoc z hlediska toho, že jsme sice provedli transfúzi jako rizikový výkon, ale to sledování toho černého Petra, to vždycky udělali a za to jim patří velký dík,“ uzavírá.

Děkovat může právě i paní Markéta a její dcera Helenka. Tu snad už brzo převezou z Podolí domů do Ostravy.

autor: vok
Spustit audio