Zažít Jaderské moře z paluby jachty: dovolená snů, kterou si můžete dovolit

Letošní dovolená bude pro velkou část Evropanů poněkud neobvyklá. Pokud tedy nějakou vůbec mít budou. Pandemie covidu 19 totiž nutí lidi improvizovat a letos v létě řada z nich zkusí aktivity, které by je jinak asi ani nenapadly. Třeba jachting na Jadranu. David Jakš slyšel, že prý tam čekají jedny z nejlepších marin na světě.

„Tak na zdar výpravy,“ ozývá se cinkot skleniček. Právě takhle by měl každý jachtař začít svou cestu na moře. Ať je to na Jadranu, v Tichomoří nebo v Karibiku: úlitbou Neptunovi i mrtvým námořníkům.

Jedna z nejlepších marín v Chorvatsku - Šibenik

Při přebírání pronajaté lodi je podle zkušených jachtařů dobré nespěchat. Až ji za pár dnů budete vracet, majitelé prošmejdí každý metr na palubě.

Potápěč se dokonce podívá i pod hladinu k lodnímu kýlu, jestli jste ho během plavby nepoškodili.

„V lednu a v únoru se nám rezervace na léto plnily velmi slušně. Potom přišel koronavirus a březen byl moc špatný,“ vzpomíná pan Paskok Lisovič z mariny v Šibeniku.

Teď už lidé zrušené rezervace zase obnovují. Jsem optimista, bude to dobré,“ říká Paskok, zástupce jednoho z největších chorvatských pronájemců námořních jachet.

Dostupný luxus

Na to, aby si koupila luxusní jachtu nebo katamaran, má dnes peníze pouze úzká skupina lidí. To platí i v těch nejbohatších zemích světa.

Řešením jsou právě krátkodobé pronájmy. Jinak totiž tisíce dolarů spolkne ještě zazimování v přístavu.

Ani nocování v marinách není zadarmo. Ty chorvatské ale patří k absolutně nejlepším na světě.

Jachta Black Jack třídy Elán, made in Slovenija

Jedenáctimetrová jachta jménem Black Jack třídy Elán právě vplouvá do jedné z nejlepších marin na chorvatském pobřeží, a sice do Šibeniku.

Pohodlné molo, obchod i bar hned v přístavu, sociální zařízení včetně sprch jako ve tříhvězdičkovém hotelu.

Cenová panika

„Myslíme si, že naše ceny jsou už teď zatraceně nízko. Máme přitom náklady, které klient nevidí: úklid a údržbu lodí, různé poplatky státu i městu a podobně,“ vyjmenovává aní Katarína Vujević z nedaleké konkurenční mariny v letovisku Biograd na Moru.

Ale nemůžeme skokově zdražit. Nechceme vyvolat cenovou paniku, dodává.

O tom, jestli Chorvaté letos zdraží hotely, kempy a restaurace, nechce spekulovat. Prý všichni kolem říkají, že počkají, až co udělá konkurence.

Sezóna totiž skutečně teprve začíná, jak potvrzuje majitel útulné restaurace Konoba Žakan na ostrově v mořském národním parku Kornati.

„Rozjezd letošní sezóny bude pomalejší, ale každá jachta s posádkou, která sem přijede a utratí tu nějaké peníze, bude důležitá. Za skutečný začátek sezóny považuji polovinu června. Až od té chvíle budou čísla důležitá.“

A stejně jako v období mezi dvěma světovými válkami patřili Češi mezi pionýry cestovního ruchu na Jadranu, i teď v době koronavirové na ně Chorvaté spoléhají.

autoři: David Jakš , | zdroj:
Spustit audio

Související