Zažít Jaderské moře z paluby jachty: dovolená snů, kterou si můžete dovolit
Letošní dovolená bude pro velkou část Evropanů poněkud neobvyklá. Pokud tedy nějakou vůbec mít budou. Pandemie covidu 19 totiž nutí lidi improvizovat a letos v létě řada z nich zkusí aktivity, které by je jinak asi ani nenapadly. Třeba jachting na Jadranu. David Jakš slyšel, že prý tam čekají jedny z nejlepších marin na světě.
„Tak na zdar výpravy,“ ozývá se cinkot skleniček. Právě takhle by měl každý jachtař začít svou cestu na moře. Ať je to na Jadranu, v Tichomoří nebo v Karibiku: úlitbou Neptunovi i mrtvým námořníkům.
Při přebírání pronajaté lodi je podle zkušených jachtařů dobré nespěchat. Až ji za pár dnů budete vracet, majitelé prošmejdí každý metr na palubě.
Potápěč se dokonce podívá i pod hladinu k lodnímu kýlu, jestli jste ho během plavby nepoškodili.
„V lednu a v únoru se nám rezervace na léto plnily velmi slušně. Potom přišel koronavirus a březen byl moc špatný,“ vzpomíná pan Paskok Lisovič z mariny v Šibeniku.
„Teď už lidé zrušené rezervace zase obnovují. Jsem optimista, bude to dobré,“ říká Paskok, zástupce jednoho z největších chorvatských pronájemců námořních jachet.
Dostupný luxus
Na to, aby si koupila luxusní jachtu nebo katamaran, má dnes peníze pouze úzká skupina lidí. To platí i v těch nejbohatších zemích světa.
Řešením jsou právě krátkodobé pronájmy. Jinak totiž tisíce dolarů spolkne ještě zazimování v přístavu.
Ani nocování v marinách není zadarmo. Ty chorvatské ale patří k absolutně nejlepším na světě.
Jedenáctimetrová jachta jménem Black Jack třídy Elán právě vplouvá do jedné z nejlepších marin na chorvatském pobřeží, a sice do Šibeniku.
Pohodlné molo, obchod i bar hned v přístavu, sociální zařízení včetně sprch jako ve tříhvězdičkovém hotelu.
Cenová panika
„Myslíme si, že naše ceny jsou už teď zatraceně nízko. Máme přitom náklady, které klient nevidí: úklid a údržbu lodí, různé poplatky státu i městu a podobně,“ vyjmenovává aní Katarína Vujević z nedaleké konkurenční mariny v letovisku Biograd na Moru.
„Ale nemůžeme skokově zdražit. Nechceme vyvolat cenovou paniku,“ dodává.
O tom, jestli Chorvaté letos zdraží hotely, kempy a restaurace, nechce spekulovat. Prý všichni kolem říkají, že počkají, až co udělá konkurence.
Sezóna totiž skutečně teprve začíná, jak potvrzuje majitel útulné restaurace Konoba Žakan na ostrově v mořském národním parku Kornati.
„Rozjezd letošní sezóny bude pomalejší, ale každá jachta s posádkou, která sem přijede a utratí tu nějaké peníze, bude důležitá. Za skutečný začátek sezóny považuji polovinu června. Až od té chvíle budou čísla důležitá.“
A stejně jako v období mezi dvěma světovými válkami patřili Češi mezi pionýry cestovního ruchu na Jadranu, i teď v době koronavirové na ně Chorvaté spoléhají.
Související
-
Hranice se otevírají. Co byste měli vědět, než začnete plánovat letošní dovolenou?
Od 15. června bude opět možné cestovat po Evropě. Jaká pravidla budou platit? A jak to bude se zájezdy cestovních kanceláří? Poslechněte si celý speciál Radiožurnálu.
-
Z rozpálené Káhiry na větrné pobřeží. Egypťané si dovolenou u moře představují trochu jinak než Češi
Zatímco evropští turisté vyhledávají teplíčko a do Egypta míří k Rudému moři, místní se potřebují o dovolené naopak zchladit a míří do mnohem svěžejšího Středomoří.
-
Ticho, tma a izolace nemusí být vždycky za trest
Někdo rád jezdí k moři, další za památkami. Existují ale i lidé, kteří dovolenou raději absolvují potmě a bez kontaktu s okolím.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor


Ze světa lesních samot
Román klasika české literatury zobrazuje dramatické změny poměrů na česko-bavorském pomezí v posledním čtvrtletí 19. století, kdy ustálený životní řád "světa lesních samot" narušila živelná katastrofa.