Závodník z Le Mans se ani přes aféry nevzdává. Francois Fillon dál usiluje o Elysejský palác

19. duben 2017
Centristé se snaží získat Françoise Fillona

Kandidát Republikánů Francois Fillon byl ještě koncem minulého roku jasným favoritem prezidentských voleb ve FRancii. Pak ale přišla aféra s fiktivním zaměstnáváním jeho ženy Penelope, která dostala asi milion eur za práci, již zřejmě nikdy nevykonávala. Z kampaně ale Fillon neodstoupil, jeho pozici to ovšem oslabilo.

Francois Fillon je představitelem konzervativní části Francie. „Mélenchon je téměř komunista, Macron je velice nečitelný. Fillon pro voliče představuje tradiční hodnoty jako nižší daně, pracovní příležitosti, pozdější odchod do důchodu,“ vysvětluje Jan Šmíd.

Voliči jsou proto podle Šmída schopni odpustit mu aféru s manželkou. V době, kdy byl premiérem, totiž prokázal na rozdíl od Sarkozyho velké sociální cítění.

Voliči Fillona označují za flegmatika a přezdívají mu Druppy


Někteří ho kvůli aféře s financováním manželky nikdy volit nebudou. Jiní jsou ochotni se přes to přenést a dát mu svůj hlas. Podpora v Sablé ale není jednoznačná.zpravodaj Jan Šmíd

Kousek od Le Mans, kde se narodil a kde také jezdil automobilové závody na známém okruhu najdete vyhlášené zámky na Loiře. Nathalie de Pavillon vlastní spolu se svým manželem nádherný zámek Beauregard. Říká, že spousta jejích přátel, kteří spravují kulturní dědictví a chtějí uchovat kus francouzské historie, kteří tvrdě pracují a odvádějí daně, budou jednoznačně volit Fillona, protože právě on prý pro ně představuje jedinou možnou volbu.

Jedním z jeho příznivců je i knihkupec Romain. Z Fillonova životopisu lze vyčíst obdiv k Margaret Thatcherové, v kampani zase mluví o snížení veřejných výdajů a hlavně počtu státních úředníků. Otec pěti dětí prosazuje tradiční rodinu, odmítá sňatky homosexuálů a chce vyhlásit kvóty pro přijímání migrantů. I další obyvatelé Sablé potvrzují, že v jejich městečku bude mít Fillon podporu.


Za svou základu Fillon považuje Sablé sur Sarthe v regionu Sablé, kde byl od roku 1983 starostou.

V obci má Fillon ale i své odpůrce. Zástupkyně asociace, která se stará o lidi bez domova, pamatuje Fillona ještě jako starostu a tvrdí, že pro Sablé nikdy nic neudělal, na žádost o pomoc nikdy neodpověděl. Díky svému otci, který měl jako známý advokát výjimečné postavení, získal v politice důležité kontakty. „Dělal to, co bylo prospěšné pro něj ale ne vždy pro jeho okolí,“ tvrdí Annick.

Podle zpravodaje Jana Šmída Fillon spoléhá na to, že vezme část hlasů Marine Le Penové i Emmanuelu Macronovi. Nic pro něj ještě není ztraceno.

Prezidentský kandidát Mélenchon přesvědčuje voliče jako hologram. Chce z Francie udělat velmoc
Souboj o Elysejský palác je vyrovnaný. Kdo půjde do druhého kola prezidentských voleb?
Třetina Francouzů stále neví, komu dá v prezidentských volbách svůj hlas

Spustit audio
  • Reportáž