Zátopek by měl radost. V Londýně pořádají závod, jehož výtěžek pomáhá dětem z chudých rodin sportovat
Své první olympijské zlato získal Emil Zátopek v roce 1948 na olympiádě v Londýně. Nadace, která nese jeho jméno, tam dnes přispívá znevýhodněným dětem na sportovní aktivity. Zároveň se tak snaží udržet povědomí o slavném českém běžci.
Běžci vyrážejí na závod, který nese jméno Emila Zátopka, To také hlásá velký plakát na startovní čáře. Mezi závodníky je i novinář a spisovatel Richard Askwith, autor monografie o českém běžci.
Čtěte také
„Knížku o Zátopkovi jsem napsal hlavně proto, že se na něj začalo zapomínat. Zejména mladší už jeho jméno přestávali znát. Měl jsem pocit, že když tu knihu nenapíšu, bude brzy pozdě,“ vysvětluje.
„V té době ještě žila Dana Zátopková, který mi hodně pomohla. Když se zeptáte kohokoliv, kdo má přes šedesát, ten to jméno zná. Je to patron všech běžců, včetně mě,“ usmívá se Richard Askwith.
Ptám se tedy dvou mužů v běžeckých trikotech, co jim říká jméno Emil Zátopek. „Byl to výborný běžec na všechny tratě – pět kilometrů, deset… Byl to silný muž,“ říká mi Jonas.
Jeho kamarád Kevin je sdílnější. „Samozřejmě že Zátopka znám. Je to vůbec největší jméno v běžeckém sportu. Dokonce jsem o něm četl knížku a vím, že byl také velký humanista,“ říká třiašedesátiletý Kevin.
Běh 20. stoletím
„Byl nejen výborný běžec, ale skvělý člověk. Reprezentoval přesně to, díky čemu je běžecký sport tak úžasný,“ myslí si Richard Askwith.
„V jeho životě se odráží inspirativní a tragický příběh Československa ve 20. století – vznik demokratického státu, 2. světová válka a komunismus i jeho pád… To vše Zátopek prožil. Někdy dělal špatná rozhodnutí, někdy správná. Tak jako každý,“ shrnuje spisovatel.
Ukazuje se, že je nejen znalcem života Emila Zátopka, ale i československých a českých reálií. A dokonce i Zátopkovy mateřštiny: „Mluvím trochu, ale špatně,“ potvrzuje Richard Askwith skromně pěknou češtinou.
Vzpomínka na pradědečka
Běhu Emila Zátopka se zúčastnila asi stovka žen a mužů, poloprofesionálů i úplných začátečníků. V juniorské kategorii běžel i desetiletý Jakub, který přijel s rodiči až od Birminghamu.
„Bylo to dobré, ale těžké. Dlouhé. Ale zvládnul jsem to,“ popisuje v cíli své pocity ze závodu Jakub, který je jinak sprinter. „Kubův pradědeček v roce 1952 nebo 1953 běhal s Emilem Zátopkem,“ dodává Žaneta, maminka malého sportovce, proč si nemohli nechat závod ujít.
Smyslem běhu Emila Zátopka v Londýně není vyhrát, ale zúčastnit se. A vybrat peníze na dobrou věc. Výtěžek tradičně směřuje ve prospěch Nadace Hany a Emila Zátopkových, která umožňuje sportovat i dětem z chudých rodin.
Související
-
Emil byl fantasticky chytrej, naučil se šest řečí, vzpomíná přítel manželů Zátopkových Zdeněk Fator
Dlouholetý atletický trenér a funkcionář Sparty Praha Zdeněk Fator svůj život svázal se Spartou a byl přítelem Emila a Dany Zátopkových. Ti by v pondělí oslavili 100 let.
-
Fenomén Zátopek. Životní příběh legendárního běžce očima filmařů a rozhlasovým mikrofonem
Jubilejní 55. ročník MFF Karlovy Vary zahájí premiéra filmu Davida Ondříčka o Emilu Zátopkovi a jeho ženě Daně. Jaký byl jejich skutečný příběh? Poslechněte si seriál.
-
Emil Zátopek stále inspiruje. V Belgii po něm pojmenovali...
Češi jsou vždycky hrdí na to, když se někdo z nich proslaví ve světě. Slavných Čechů najdeme hodně, ale jeden z nich má to, čeho nedosáhli ani Václav Havel nebo tře...
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Evropa má po světě rozjednanou síť obchodních dohod. Trumpova cla je mohou uspíšit
-
Žádný kyberútok, technické problémy. Úřady mírní vysvětlení, proč nezveřejnily kritizovanou vyhlášku
-
Ukrajinci proruské kandidáty nezvolí. Kyjev řeší, jak uspořádat volby, pokud nastane příměří
-
Nick mě krásně našel bekhendem a Postava neměl šanci, popisuje Kondelík vítězný gól druhého finále