Zaorálek kritizoval v Izraeli výstavbu židovských osad na palestinském území

Výstavba židovských osad na palestinském území je podle českého ministra zahraničí zásadní překážkou pro mírové řešení sporů mezi Izralem a Palestinci. Lubomír Zaorálek z ČSSD svojí kritiku vyslovil přímo na jednání s izraelským premiérem Benjaminem Netanjahujem.

Lubomír Zaorálek zdůraznil, že Česká republika stejně jako Evropská unie chtějí mír, který povede ke vzniku dvou samostatných nezávislých států - Izraele a Palestiny.

Takový mír podle něj nabourávají jednostranné kroky, ať už je to ostřelování Izraele raketami radikálů, což český ministr označil za teroristické akty, ale současně i pokračující výstavba židovských osad na územích, která podle mezinárodního práva patří palestinské autonomii.

„Odmítáme všechny jednostranné kroky, které vytvářejí překážky mírovému procesu. A pokud dochází k pokračování osídlování oněch oblastí, které patří k palestinské autonomní správě, tak to je vlastně přímo torpédování toho procesu vytváření dvou samostatných států," uvedl Zaorálek.

Benjamin Netanjahu řekl, že i Izrael chce dvoustátní řešení. Z krachu mírových jednání ale obvinil palestinskou stranu, která se podle něj snaží svých cílů dosáhnout jednostranně přes OSN.

Zaorálek při společném jednání také Netanjahuovi nabídl Prahu jako místo pro jednání o nových možných aliancích a bezpečnostních zárukách, které Izraeli podle českého ministra zahraničí nabízí bouřlivé změny na Blízkém východě.