Zaniká Odbor pro lidská práva a ochranu menšin. Romské záležitosti přebírá více ministerstev

22. květen 2026

Po pondělním (18. 5. 2026) jednání vlády bylo rozhodnuto, že po více než dvaceti letech zanikne Odbor pro lidská práva a ochranu menšin Úřadu vlády ČR. Jeho agenda se od 1. července rozdělí mezi několik ministerstev. Romské záležitosti nově přejde pod Ministerstvo práce a sociálních věcí, lidská práva pod Ministerstvo spravedlnosti a agenda národnostních menšin pod Ministerstvo kultury.

Vláda změnu vysvětluje snahou o zefektivnění systému. Kritici však upozorňují na nedostatečnou komunikaci celé reorganizace. Zeptali jsme se mluvčí Úřadu vlády Karly Mráčkové, co vedlo k rozhodnutí změnit dosavadní model fungování těchto agend, který byl dlouhodobě zavedený.

Co vedlo k rozhodnutí změnit dosavadní model fungování těchto agend, který byl nastaven dlouhodobě?

Mluvčí vlády Karla Mráčková

„Celý systém měl být takto nastaven už dávno. Jde jednoznačně o zjednodušení celého systému, aby fungoval efektivně. Jen odbor rovnosti žen a můžu s Odborem lidských práv zajišťují společně 6 rad vlády s téměř 40 výbory a pracovními skupinami, které často projednávají stejná témata. Jednotlivé agendy budou teď přímo propojeny s rezorty, kde se jejich převážná část reálně řeší a vždy řešila. Strategické směřování dál zůstává přímo pod premiérem na úrovni Rad vlády, které předseda vlády řídí. Tam se určuje směřování, ne jednotlivých rezortech bude samotný výkon. Současný stav nedává smysl a pod úřadem vlády tyto odbory zůstaly jako relikt. Úřad vlády má být především servisním místem vlády tak, jak je to i popsáno v kompetenčním zákoně."

V čem konkrétně spočívala tzv. „dvoukolejnost“, na kterou vláda odkazuje?

„Dvojkolejnost spočívá v tom, že i dnes jsou tyto agendy z velké časti řešeny i na jednotlivých rezortech. Tyto často paralelní struktury pod Úřadem vlády vznikaly v době, kdy v minulosti na Úřadu vlády seděli různí ministři bez portfeje, například ministři pro lidská práva a ti si vytvářeli odbory s tou samou agendou, která byla po celou dobu řešena i na úrovni ministerstvech. Tito ministři následně odešli, ale struktury pod úřadem vlády zůstaly. Odstraňujeme tím tedy nelogičnost celého systému."

Jak bude v novém uspořádání zajištěna nadresortní koordinace, zejména v oblasti lidských práv a menšin?

„Nadrezortnost samozřejmě zůstává. Strategické řízení a koordinace zůstanou dál na úrovni jednotlivých rad vlády, kde jsou jednak zástupci dotčených rezortů a především jsou řízeny premiérem."

Jaká bude v praxi role Úřadu vlády a předsedy vlády při strategickém řízení těchto agend?

„Premiér předsedá radám vlády, které řeší strategické směřování jednotlivých agend a zároveň zajišťují jejich přesah mezi rezorty. Úřad vlády je servisním místem, tak jako je to i popsáno v kompetenčním zákoně."

Jaké dopady očekáváte u agendy romských záležitostí po jejím přesunu pod Ministerstvo práce a sociálních věcí, a jak bude zajištěno, aby nedošlo k jejímu zúžení na sociální oblast?

„K tomu dojít nemůže, protože strategie a směřování agendy jsou řešeny na Radě vlády, kde jsou i zástupci dotčených ministerstev, ale i občanské společnosti. Očekáváme ale, že dojde k větší efektivitě, protože příslušný odbor už nebude odtržen od svého klíčového rezortu. A to platí pro všechny tyto agendy."

Jak bude zajištěna kontinuita práce, projektů, odborných kapacit a financování v souvislosti s převodem agend?

„Tabulková místa se přesouvají a s nimi i samotné projekty. Stejně tak je zajištěno i financování. Přechod je připraven tak, aby byl plynulý."

Jak se změna dotkne fungování vládních rad a jejich sekretariátů, které mají přejít pod jednotlivá ministerstva?

„Nedotkne se nijak. Mění se pouze hlavička, kde místo Úřadu vlády bude název příslušného ministerstva. Dochází k přesunu nejen agend, ale i tabulkových míst, takže fungování rad nebude touto změnou ovlivněno."

zdroj: Úřad vlády ČR
Spustit audio

Nejposlouchanější

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Závěr příběhu staré Karviné, který měl zůstat pod zemí

Karin Lednická, spisovatelka

kostel_2100x1400.jpg

Šikmý kostel 3

Koupit

Románová kronika ztraceného města - léta 1945–1961. Karin Lednická předkládá do značné míry převratný, dosavadní paradigma měnící obraz hornického regionu, jehož zahlazenou historii stále překrývá tlustá vrstva mýtů a zakořeněných stereotypů o „černé zemi a rudém kraji“.