Zaměstnanci německé BMW mají v práci žebřiny i fyzioterapeuta

24. červenec 2012
02683062.jpeg

Hranice odchodu do důchodu se stále posouvají. Německá automobilka BMW si uvědomuje, že pokud chce mít zaměstnance výkonné v každém věku, musí jim vytvořit takové pracovní podmínky, aby se těšili dobrému zdraví ve všech životních etapách. Proto pro ně připravila projekt Dneškem pro zítřek.

Starší muž je zavěšen na žebřinách, mladší muž mu předvádí různé cviky. Právě spolu řeší, jak postupovat, když člověka bolí záda. Tento obrázek by nebyl nijak neobvyklý, kdyby se odehrával v tělocvičně a nikoli v rohu motorárny.

„Jde nám o to vytvořit pracovní místa tak, aby na nich lidé mohli zdravě stárnout a déle pracovat. Je to samozřejmě důsledek demografického vývoje, který se pravděpodobně týká také Česka,“ říká mluvčí BMW Jochen Frey.

Bavorská automobilka podle něj začala už v roce 2007 vytvářet pro své zaměstnance takové podmínky, aby se co nejméně „opotřebovávali“.

„Když člověk stojí celý den na betonové podlaze, tak – i když to nevnímá – podlaha nijak nepruží. Proto tu máme dřevěnou podlahu a na ní ještě gumové koberce. Takže máme dvojitou ochranu,“ popisuje šéf montážního závodu v Berlíně, jak opatření vypadají v praxi.

U jednotlivých strojů se zaměstnanci střídají

K dispozici jsou také stoličky, na které si mohou muži během směny sednout a narovnat si tak záda. V příštích měsících v hale nainstalují i lupy, aby si pracovníci zbytečně nekazili oči, když čtou výrobní dokumentaci nebo třeba čárové kódy.

„Některá práce je namáhavější, vyžaduje jednostranné zatížení. Proto se snažíme, aby se lidé střídali,“ popisuje další postupy Katja Menzel, která má v motorárně projekt Dneškem pro zítřek na starosti.

Jedno z mnoha typů cvičení pro zaměstnance BMW

U stolu už je i šedesátník Peter, který se během přestávky protahoval na žebřinách. „Ano, teď se tu s kolegy střídám. Za tímto strojem je práce jednodušší a tam vedle zase o něco těžší,“ vysvětluje a libuje si: „Cvičení mi rozhodně pomáhá. Trpívám bolestmi hlavy a zad, a když cvičím, je to mnohem lepší.“

V tovární dílně je docela hluk. Katja Menzel ukazuje v hale místo, kde už po prázdninách bude stát odhlučněná místnost klidu. Ti, kteří zatouží po tichu, si v ní budou moci udělat přestávku nebo polední pauzu. A kdo se chce pořádně protáhnout, může zajít třeba do fitcentra, které je hned vedle montážní haly.

Sport sbližuje

Před pár měsíci ji kompletně zrenovovali a vybavili moderními stroji. Zaměstnanci mají k dispozici fyzioterapeuta. Každý má kartu s diagnostikou svých potíží, aby cvičitel věděl, na co se má zaměřit.

Vše koordinuje zdravotní manažer. Automobilka také pravidelně pořádá přednášky, například o cukrovce, zdravém životním stylu, o tom, jak přestat kouřit, a celé řadě dalších věcí. Je o ně prý velký zájem.

Na začátku byli mnozí pracovníci skeptičtí. Nechtěli měnit něco, co bylo léta zavedené. Ale když byly v Ingolstadtu spuštěny paralelní linky, všichni nakonec chtěli do té vylepšené. Všimli si totiž, že se jejich kolegové cítí lépe.

„Motivuje nás to sportovat i po pracovní době. Ale nejde pouze o sport, ale také o větší vzájemné sblížení,“ dodává jeden z montérů.

Spustit audio
autor:Klára Stejskalová
  • Reportáž
  • Německo
  • sport
  • automobilka
  • BMW