Žaludek je naším druhým mozkem. Starejme se o něj pečlivě!

bolest břicha
bolest břicha

Všichni máme rádi dobré jídlo a pití a všichni dáváme občas našemu žaludku zabrat. Proč si ale dávat na přejídání pozor a proč je žaludek naším druhým mozkem?

Věřte nevěřte, ale vědci ve svých posledních výzkumech prokázali, že žaludek je vlastně náš druhý mozek! Tak, jako náš mozek v podstatě řídí a ovládá všechny procesy v těle, podobné funkce má žaludek a celý trávicí trakt. Uvnitř žaludku se nachází gigantický ekosystém bakterií a obsahuje přes 100 milionů neuronů, tedy více než mícha!

Samozřejmě, že žaludek „nemyslí“ stejným způsobem jako mozek, tedy nepíše básničky, nepočítá aritmetické rovnice, ani neumí řídit auto. Zato však dokáže totálně paralyzovat naše tělo, zkazit či vylepšit náladu, nebo se třeba před maturitní zkouškou tak rozvibrovat, že ze sebe nedostaneme ani slovo.

Žaludek a celý systém střev s námi dokáže pěkně zatočit. To určitě každý známe. Vědci se domnívají, že mnoho stavů naší duše a našeho chování tak vzniká nejen v mozku, ale přímo v buňkách starajících se o naši výživu. Konečně, dejme si příklad ze života: Když se dobře a v klidu najíme nějakého oblíbeného pokrmu, jsme v pohodě, svět vidíme v lepších barvách a neřešitelné problémy se nám zdají snadné.

Nejúžasnější věc po jídle je pak samozřejmě poloha ležmo. Když máme plné břicho, asi třetina naší krve dostává pokyn se soustředit okolo trávícího traktu, aby nám pomohla ten nápor jídla zpracovat. Když ale naše bříško naštveme, jíme ve stresu, nebo dokonce sníme nějakou zkaženou potravinu či špatně uvařené jídlo, naše tělo zažívá zemětřesení, bídu, bolest, atomovou válku. Dokáže nás totálně paralyzovat. Fyzicky i psychicky.

Tak tedy pozor na náš druhý mozek. Snažme si jej hýčkat, posílat mu jen ty nejlepší kousky, nezahlcovat jej, nepospíchat na něj, prostě si jej nerozházet, protože jinak on rozhodí nás. Žaludek to totiž dokáže udělat pro výstrahu jednorázově, ale pokud neposlechneme a nezlepšíme naše stravovací mravy, tak je schopen nás začít trápit dlouhodobě a pořád. A to bych vám opravdu nikdy nepřál!