SERIÁL

7) Velké derby pražských S je tu. Slávisté chystají show, sparťané tradiční pochod

Fanoušci Slavie
Předchozí díl
Následující díl

Už v 18 hodin se fotbalisté a fanoušci Slavie a Sparty dočkají. Na stadionu v pražském Edenu začne slavné derby pražských S. Pro pořadatele a policii je to jeden z nejrizikovějších zápasů, jaké se v Česku hrají.

Derby z 31. března 2008 patří mezi ta, na která fanoušci jen tak nezapomenou. Jednak kvůli nesmyslnému vyloučení slávisty Davida Kalivody, který svůj gól slavil sundáním dresu, za což dostal druhou žlutou kartu, jednak kvůli řádění na tribunách. 

Vzhledem k dokončování výstavby nového stadionu v Edenu bylo jasné, že jde o poslední souboj Slavie se Spartou na neoblíbeném Strahově a někteří příznivci se s ním rozhodli rozloučit po svém. Vytrhali 500 sedaček, které stejně jako pyrotechniku házeli směrem k policistům, poničili plot i záchody. Škody v areálu se vyšplhaly k půl milionu korun.

Důkladné bezpečnostní kontroly

Tak rozsáhlé výtržnosti od té doby žádné derby nezažilo a očekávat se to nedá ani dnes. Naopak by mohlo jít o jeden z klidnějších vzájemných zápasů. Slávisté jsou totiž v podmínce a hrozí jim, že kdyby se fanoušci znovu provinili proti disciplinárnímu řádu, měli by v dalších utkáních zavřenou nejhlasitější Tribunu Sever, a to včetně minimálně prvního domácího duelu skupiny o ligový titul, kterým bude pravděpodobně souboj s Plzní.

„Podmínka přechází v nepodmíněný trest, pokud se ten samý prohřešek zopakuje. Nebo v případě závažnějšího přečinu,“ vysvětluje za disciplinární komisi mluvčí ligy Štěpán Hanuš.

„Jako na každé derby plánujeme vyšší počet security a pořadatelské služby,“ mluvčí Slavie Michal Býček. „Prohlídky budou velmi důkladné, žádáme fanoušky, aby si na to vyhradili čas a přišli na stadion dřív.“

Připravují se i fanoušci

„Je to pro nás dokonce větší než zápas s Chelsea,“ říká zástupce slávistického kotle. „Na derby chystáme, ostatně jako pokaždé, velkou choreografii. Chystáme i speciální trička. Připravujeme se už tři týdny dopředu, takže doufáme, že to z naší strany bude velká show.“

A sparťanští hosté z Letné? Ti chystají tradiční pochod od svého stadionu až k tomu slávistickému ve Vršovicích. Začít má na Spartě v půl druhé odpoledne a namíří si to přes Štefánikův most, ulice Revoluční a Na Příkopě na Václavské náměstí, odtud metrem na stanici Želivského a pak už dolů z kopce do Edenu. I tentokrát bude ve střehu policie.

Přímý přenos z derby mezi Slavií a Spartou můžete dnes v 18 hodin naladit i na Radiožurnálu. Poslouchejte živě v neděli od 18:00 nebo sledujte online reportáž.

Adresa webového přehrávače je prehravac.rozhlas.cz/radiozurnal

Živé vysílání najdete také v mobilních aplikacích. A jak naladit Radiožurnál v rádiu? Vysíláme analogově i digitálně. Podívejte se na mapu našich vysílačů.

Související