Zákaz sladkostí ve školách? Bylo by lepší se podívat, co děti jedí k obědu, říká Václav Klaus mladší

Václav Klaus mladší byl hostem moderátorky Heleny Šulcové

Novela školského zákona, kterou prosadil ministr školství Marcel Chládek, mimo jiné zakazuje ve školách nezdravé pochutiny, jako jsou například bagety a chipsy. Novela schválená Senátem ale má své kritiky. „Přibude pár stránek školského zákona, ale jinak se toho moc nestane,“ vysvětluje pedagog a expert ODS pro oblast školství Václav Klaus mladší.

Novela školského zákona podle něj zajímavá není, protože ministr neprosadil jednotný registr učitelů a skoro žádnou z věcí, na které svolával desítky tiskových konferencí. „Více méně mu z toho zbylo, že dětem zákal cukrovinky, a to je všechno,“ vysvětluje.

Podotýká, že úředníci nyní budou kontrolovat, zda je sádlo zdravé nebo nezdravé a dělat seznamy, což školám nijak nepomůže. „Nevede to k ničemu dobrému, tyto novely a regulace školám maximálně uškodí,“ míní.


Ubývá školních jídelen, které skutečně vaří, a čím dál více jídla se dováží nebo dodělává z polotovarů

Souhlasí sice s tím, že by se měly děti dobře stravovat, což ale není věc zákona – ve školách zasedne nějaká komise a bude rozhodovat, co je zdravé a nezdravé. To se podle něj nedá vždy jednoznačně určit.

„Skončí to tak, že nějaké větší mazané firmy si vylobují, že jejich potraviny budou schválené a budou se do škol chrlit, kdežto nějaká menší česká firma na to nebude mít dostatek sil, právníků a otestovačů, takže jejich potraviny ze škol vypadnou a akorát se zvýší nezaměstnanost,“ podotýká s tím, že dítě si bonbóny a nezdravé věci stejně koupí někde v trafice.

Pomůže novela školského zákona lepšímu začleňování romských dětí do škol? A proč mizí školní jídelny? Poslechněte si záznam Dvaceti minut Radiožurnálu.

Celý rozhovor si kdykoliv poslechněte v našem iRadiu nebo kliknutím na odkaz přímo v tomto článku.