Zákaz kouření by poškodil venkovské hostince, tvrdí prezident Asociace hotelů a restaurací

Česká obchodní inspekce zjistila, že cizinci musí v některých restauracích platit více než čeští zákazníci. „Je to nepoctivý přístup k podnikání,“ říká prezident Asociace hotelů a restaurací Václav Stárek s tím, že to poškozuje dobré jméno české gastronomie. V rozhovoru s moderátorkou Helenou Šulcovou také mluvil o možném plošném zákazu kouření v restauracích.

Jak se může cizinec vůči neoprávněným příplatkům za servis bránit? „Pokud si zahraniční návštěvník myslí, že účet není v pořádku, nevidím důvod, proč by ho měl platit,“ říká Václav Stárek, podle kterého je na místě, že Česká obchodní inspekce řeší takové nešvary, jako jsou jiné ceny pro české a zahraniční zákazníky nebo přirážky za obsluhu.

Čtěte také

Samotný provozovatel nemusí vědět, že k takovému jednání v jeho restauraci dochází, číšníci mohou zákazníky poškozovat za jeho zády. „Nový zákoník práce mnohem více chrání zaměstnance, jinde to je v pořádku, ale v těchto případech jde o problém,“ vysvětluje.

A jaký je jeho názor na plošný zákaz kouření v restauracích v Česku? „Až 60 % restaurací je nekuřáckých nebo má oddělený prostor pro kuřáky,“ říká s tím, že plošný zákaz by ohrozil například malé hostince na venkově, které už tak balancují na hraně přežití. „Lidé by si dali pivo a zapálili cigaretu raději doma,“ míní.

Václav Stárek, prezident Asociace hotelů a restaurací

Mělo by se spropitné číšníkům danit? A měla by se podávat v restauracích a kavárnách voda zdarma? Ve Dvaceti minutách Radiožurnálu odpovídal Václav Stárek.

Celý rozhovor si kdykoliv poslechněte v našem iRadiu nebo kliknutím na odkaz přímo v tomto článku.

autoři: heš , prh
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

Zločin na Zlenicích hradě

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...