Zájemcům o pěstounství se zrychlí proces, obhajuje novelu zákona Křižanová z Iniciativy 8000 důvodů
Maximálně dva měsíce namísto dosavadních šesti, jen tak dlouho by podle novely zákona o sociálně právní ochraně dětí mohly zůstat ohrožené děti do čtyř let věku v zařízeních pro okamžitou pomoc. „Není to urychlené řešení, v roce 2022 byly navýšeny odměny pěstounů, zejména těch, které se starají o vícečlenné sourozenecké skupiny nebo o děti s postižením,“ říká Barbora Křižanová z Iniciativy 8000 důvodů, která usiluje o to, aby děti vyrůstaly v původní nebo náhradní rodině.
Čtěte také
„Rodiče jsou často donuceni dítě dát do nějakého typu ústavní péče, protože nemají kde hlavu složit,“ vysvětluje Barbora Křižanová.
V čem spočívá největší přínos nebo naopak rizika návrhu novely z pera ministerstva práce a sociálních věcí? Poslechněte si celý rozhovor.
Související
-
Deníky adopce 2. Jaký byl pro Lenku a Tomáše první rok s osvojeným synem?
V časosběrném seriálu Radiožurnálu navážeme na seriál Deníky adopce – příběh o Lence a Tomášovi z Ostravska, kteří si před rokem osvojili syna Tobiáše.
-
Nábor pěstounů by se měl zkrátit. „Důležitá je kvalitní příprava,“ říká předseda sdružení
Zrušit takzvané kojenecké ústavy a zrychlit nábor pěstounů. To je cílem novely zákona o sociálně právní ochraně dětí.
-
Do ústavu nepůjdou, chci vybudovat chráněné bydlení, plánuje pěstounka dětí s Downovým syndromem
Pěstounka Ivana Součková vedle tří vlastních dětí vychovává ještě další dvě s Downovým syndromem. Jak je taková výchova náročná a co obnáší?
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.