Zajděte na jídlo do bistra! Je to unisex, vyzývá Pavel Maurer

7. prosinec 2014
V tradičním lyonském bistru podávají tam hlavně vnitřnosti, hodně vepřového nebo ryby – vše se smetanou, máslem a cibulí

Málokterý obyvatel země galského kohouta tuší, že název pro typické francouzské bistro vymysleli Rusové. Kulinární výraz bistro znamená ležérněji pojatou restauraci spíše rychlého, lehčího občerstvení za přijatelnou cenu.

V ruštině znamená bistro rychle. Psáno ovšem s tvrdým „y“. Ruská šlechta si totiž v osmnáctém století oblíbila jezdit do Francie a v místních restauracích jí tak náramně chutnalo, že neustále popoháněla personál slovy „bystro, bystro“, aby jim ty vynikající pochutiny přinášeli co nejrychleji na stůl.

A tak vedle klasických honosných restaurantů, kde se stoluje několik hodin, vznikla bistra, ovšem již s měkkým „i“. Dodnes jsou charakteristická svižnějším způsobem obsluhy a jednoduššími pokrmy.

V Praze a dalších městech naší republiky se v posledních letech doslova roztrhl pytel s podniky „bistrého občerstvení“. Z jistého pohledu je to druh stravování, který má blízko k nechvalně známému výrazu fast food. To už dnes zní skoro jako nadávka, že?

Čtěte také

Jenže bistra, která já mám na mysli, jsou skutečně bystrá, a navíc nabízejí poměrně přitažlivou nabídku čerstvých a poměrně jednoduchých pokrmů. Často podávají několik polévek přímo z várnic, mají domácí koláče, farmářské produkty, různé sýrové nebo špenátové quiche, vegetariánská i masová jídla.

Jídelníček v typickém bistru je většinou napsán křídou na tabuli. Každý den mají něco jiného, pečou domácí chleba, k pití mají různé ovocné nebo bylinkové limonády a piva z malých rodinných pivovarů. Líbí se mi, že návštěvníci bistra patří do cílové skupiny, kterou já nazývám unisex. Potkáte tam dredaře, studenta i kravaťáka. Sedí spokojeně vedle sebe a dlabou jednoduchou čerstvou kuchyni. Na výběr je k mání většinou velmi omezený počet jídel, třeba 5 až 7 variant denně. Nikomu nic nechybí.

Pavel Maurer hostem pořadu eRko

V pár bistrech, která rád občas navštěvuji, je kolem poledne vždycky docela velká fronta. Stálí zákazníci si ji rádi vystojí. Ono jim tu totiž chutná a je jim úplně fuk, že interiér typického bistra je většinou velmi strohý až minimalistický. Nikde nejsou vidět investice do nábytku, obrazů, osvětlení, vlastně čehokoli kromě gastronomie.

Bistro má hlavní poslání: nakrmit vás solidním a čerstvě připraveným jídlem. A běda, kdyby začali v bistrech používat předpřipravené polotovary. Jejich smrt bude okamžitá a definitivní!

Spustit audio
autor: Pavel Maurer