Zahraniční politika, bezpečnost i rozvoj regionů. Pavel Fischer nastiňuje témata do senátní kampaně

Dusivý smrad minulosti se dere zpět. Taková slova vyřkl Pavel Fischer na tiskové konferenci, na které oznámil kandidaturu v podzimních senátních volbách. Co svým vyjádřením měl přesně na mysli? „Určité legitimizování komunistické strany, ale také popírání existence například lágru v Letech u Písku,“ vysvětluje Fischer ve Dvaceti minutách Radiožurnálu.

V kampani do Senátu bude klást důraz na to, aby lidé měli dost prostoru seznámit se s jeho názory, výhodou podle Fischera je i to, že prezidentská volba skončila nedávno. Na hlavní hesla kampaně je ale stále čas.

„Musíme odpracovat neviditelnou část, definovat priority a také zjistit, o co se bude za půl roku hrát,“ nastiňuje. Přesto na svém webu zmiňuje témata jako například zahraniční politika, bezpečnost státu a rozvoj regionů.

„Celoevropským problémem je chudnutí některých periferních regionů, v každé zemi najdeme takovouhle výzvu, o které se dneska mluví tolik po prezidentské volbě,“ říká s tím, že vláda může nástroji a programy celou řadu věcí mírnit. „Tady je potřeba položit otázku, zda dosavadní vlády České republiky v tom dělaly dost,“ dodává.


Pravidla hry, to je také součást legitimity naší demokracie, tady je potřeba být neústupný.Pavel Fischer

Věnovat se chce tak zahraniční politice a bezpečnostní oblasti – je potřeba vytvořit konsenzuální podporu. „Naprostou prioritou je spolupráce s našimi sousedy, potom postavení České republiky v EU nebo v rámci Aliance,“ vysvětluje s tím, že právě v těchto oblastech je potřeba, aby měla vláda v parlamentu silnou oporu.

autoři: prh , Jan Moláček
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.