Zahrádkářské osady by se neměly rušit. Zmírňují přehřívání měst a zadržují vodu, říkají odborníci

17. červenec 2022

Zahrádkáři v Česku mají problém, města a obce jim totiž ruší zahrádkářské kolonie. Jen od roku 2009 do roku 2019 jich v tuzemsku zanikly dva tisíce. Všechny typy zahrádek mají přitom zásadní význam pro životní prostředí. Výrazně totiž zmírňují projevy klimatických změn, a tím nepomáhají pouze zahrádkářům, ale celé společnosti. Upozorňuje na to například Barbora Duží z Oddělení environmentální geografie Akademie věd.

Čtěte také

Jak konkrétně zahrádky pomáhají v boji se změnou klimatu? A proč jsou důležité právě ve městech?

Když se podíváme na teplotní mapu města, tak vidíme, že tam je hodně zón, kde dochází k přehřívání především tam, kde je hodně betonu. Říká se tomu tepelný efekt města a právě zahrádky nebo všechny zelené plochy tuto negativní věc zmírňují. Na zahrádkách také dochází k zadržování vody, uhlíku v půdě a podobně.

A jaký dopad na klima i zdraví obyvatel může mít zánik zahrádkářských osad?

Zejména pro seniory to může být ztráta možnosti aktivního odpočinu, budou odkázání na to, že budou doma u televize, a tím pádem se kvalita jejich života zhorší. Pro rodiny s dětmi je to v poslední době dobrá věc, jak trávit volný čas. Také se tím sníží možnost lokální produkce, protože zahrádkáři jsou produktivní a dokážou si vypěstovat mnoho ovoce a zeleniny sami za levno, takže to je aktuální i v dnešní době, kdy zdražují různé položky potravin včetně ovoce a zeleniny.

autoři: Vladimír Kroc , prh
Spustit audio

Související