Žádný zodpovědný politik nemůže ohrozit dodávky elektřiny, říká spolumajitel skupiny Czech Coal

Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy 02997675.jpeg

Problémem Ústeckého kraje není životní prostředí, ale to, že nemá budoucnost. Alespoň to říká minoritní akcionář Czech Coal Group Jan Dienstl, který uhelnou energetiku považuje minimálně v příštích několika desítkách let za perspektivní obor.

„Málo se o tom mluví, ale těžař má ne právo těžit, ale povinnost těžit, a vytěžit celé ložisko tak, aby ho vytěžil maximálně efektivně,“ říká s tím, že těžba v dole ČSA a případné prolomení limitů je v rozhodnutí vlády.

Upozorňuje také, že vláda nezastavila těžbu, ale odložila rozhodnutí do roku 2020 – v té době bude podle něj také rozhodovat mnohem racionálněji než nyní. „Vláda se rozhodne tak, že buď zásoby odepíše, to znamená, že řekne – já už to uhlí, které se nachází pod Jiřetínem, nechci, nebo řekne ano, těžte dál, popřípadě udělá nějako variantu mezi,“ vysvětluje.

Kauzou letošního jara bylo jednání Czech Coal se skupinou ČEZ o odkupu jedné z největších uhelných elektráren Počerady. To ale dozorčí rada nakonec zamítla. „Celá debata, která trvala přes půl roku, je v podstatě vítězstvím nejen nás, ale celého uhelného byznysu,“ upozorňuje.


Neumím si představit, že by jakákoliv zodpovědná vláda uzavřela řekněme 4 800 MW a energetickou soběstačnost země ohrozila.JAN DIENSTL

Ve finálním rozhodnutí se totiž podle něj racionalizovaly jednotlivé parametry – rozhodnutí nebylo o tom, zda elektrárnu zavřít nebo nezavřít, ale jakým způsobem pokračovat dál ve výrobě elektrické energie v elektrárně Počerady. „Nejde o prodej, ale o to, kdo bude elektrárnu provozovat,“ upozorňuje.

Celý rozhovor si kdykoliv poslechněte v našem iRadiu nebo kliknutím na odkaz přímo v tomto článku.