Začínají prezidentské volby. Kdy a jak se hlasuje?

12. leden 2018
Hledá se prezident

Dvě hodiny po poledni začnou voliči v Česku vybírat nového prezidenta. Přímá volba hlavy státu se koná po druhé. Pokud žádný z kandidátů v prvním kole volby nezíská víc než 50 % hlasů, bude za 14 dnů kolo druhé. V něm se pak vybírá ze dvou nejúspěšnějších uchazečů o Hrad v prvním kole. Pro každé kolo se vydávájí jiné hlasovací lístky.

Lístky se nijak neupravují, na rozdíl od poslaneckých, krajských nebo komunálních voleb se totiž v prezidentských volbách nedávají žádné preferenční hlasy. Na lístku se tak nic neškrtá ani nekroužkuje. Stačí jen vložit lístek se jménem kandidáta do obálky.

„V případ prvního kola volby přijdou voliči domů do schránky, v případě druhého kola volby dostane volič volební lístky až přímo ve volební místnosti,” říká mluvčí ministerstva vnitra Klára Pěknicová.

Výsledy voleb sčítá Český statistický úřad, a to na základě informací, které mu pošlou jednotlivé okrskové volební komise. „Je jejich povinností, aby správně spočítaly a zapsaly zjištěné údaje,” vysvětluje mluvčí statistického úřadu Petra Báčová.

Kdy a jak se hlasuje

Když se po sečtení výsledků v prvnm kole ukáže, že žádný kandidát nezískal alespoň polovinu hlasů, bude se konat kolo druhé. První kolo probíhá 12. a 13. ledna, případné druhé kolo pak 26. a 27. ledna.

Hlasuje se vždy v pátek od čtrnácti do dvaadvaceti hodin, v sobotu od osmi do čtrnácti hodin. Komu zbude lístek z pvního kola, nemůže ho použít v kole druhém. Tam budou jiné lístky a ty z prvního se považují za neplatné.