Za dosud neznámou Misí Barbican stál Nicolas Winton, dokazuje dokument Jiřího F. Potužníka

Novináři při své práci odhalí i velmi silné lidské příběhy. Například o židovských dětech, které v lednu roku 1939 nastoupily do letadla a zamířily do Londýna. Díky fotografii pak bývalý zpravodaj v Burselu Jiří František Potužník přišel na to, že za touto záchrannou misí stál už tehdy sir Nicolas Winton. Natočil o tom dokumentární film Barbican - zapomenutá mise. V úterý večer od 20:50 jej uvede ČT2.

Na stopu leteckého mostu přivedla autory dokumentu fotografie České tiskové kanceláře (ČTK), na které je jeden z židovských chlapců s holandským pilotem a Wintonem. „Na počátku byla neznámá fotografie, kterou přinesl Herbert Slavík z archivu ČTK, když psal knížku k 75. výročí letiště v Ruzyni,“ přibližuje režisér dokumentu Jiří František Potužník. Obrázek je z ledna 1939, Winton přitom vlaky s dětmi do Británie vypravil až v srpnu a září 1939. Autoři snímku ho navštívili a dozvěděli se, že fotka není z nádraží, ale z letiště.

„On nám řekl, že to je skutečně lednová fotka a že o tom moc neví, ale že si myslí, že letecký most byl organizovaný švédským červeným křížem a že cílovou stanicí bylo Švédsko," říká režisér filmu Jiří František Potužník. Winton se prý v té době seznamoval s lidmi, kteří chtěli Židům pomáhat, sám ale nic neorganizoval. Z dalších zdrojů nakonec dokumentaristé zjistili, že děti odletěly do Londýna.

Na fotografii byla klíčová postava malého chlapce, kterého třímá neznámý pilot, a je to stejný chlapec, kterého chová na jiné fotce sir Nicholas Winton. „Procházel jsem období v různých materiálech, a tak se fotky dostaly vedle sebe,“ přibližuje Potužník.

Šlo o letecký most z Československa do Velké Británie, který tam zorganizovala společnost Barbican usilující o šíření křesťanství mezi Židy. Její mise předcházela transportům sira Nicholase Wintona, který před druhou světovou válkou zachránil více než šest stovek českých a slovenských dětí židovského původu.

Jiří František Potužník

Zhruba padesátiminutový film shrnuje čtyřleté pátrání po okolnostech této záchranné mise. Celkem se uskutečnily tři lety společnosti KLM, v každém z nich z Prahy odletěla zhruba třicítka dětí, mezi kterými byli nejen českoslovenští Židé, ale i někteří z okolních států, zejména z Německa a z Rakouska. První letadlo opustilo Československo 12. ledna 1939 a poslední údajně stejný rok 8. března.

V Londýně na děti čekal protestantský kněz židovského původu Isaac Davidson, který v té době vedl společnost Barbican. „Ten se spojil s židovskými rodinami v Československu a pomáhal jim tři měsíce po Mnichovu (září 1938) a dva měsíce před okupací Československa (15. března 1939) ještě opustit Prahu," říká Potužník. Podmínkou bylo, že rodiče budou souhlasit, aby jejich děti vyrůstaly jako křesťané.

Mise dosud zůstávala v zapomnění. Podle Potužníka to bylo hlavně tím, že z pražského letiště zmizely po příchodu nacistů veškeré záznamy a společnost Barbican zanikla. „Na její místo nastoupila jiná organizace, která se dnes jmenuje Christian Witness to Israel. V jejích archivech jsme našli krabice popsané jako Mise Barbican, ale oni sami to nikdy nestudovali," vysvětlil Potužník.

Čtěte také

Dokumentaristům se nepodařilo najít pamětníka z řad organizátorů, o svých vzpomínkách tak ve filmu vypráví hlavně dvě pamětnice, které byly mezi zachráněnými dětmi. Dobové fotografie a videa se zde prolínají s přítomností. Příběh je velmi podobný osudu 669 dětí židovského původu, které před téměř jistou smrtí v nacistických táborech zachránil před druhou světovou válkou Winton. Slavný Brit zemřel ve 106 letech 1. července 2015.

autor: ela | zdroj: ČTK
Spustit audio