Z vrahů a zločinců se dělají celebrity, přiznává autor knihy o sériovém vrahovi Roubalovi

26. září 2022

V 90. letech nebylo možné se v médiích nepotkat se jménem Ivana Roubala, mimořádně krutého a chladnokrevného sériového vraha, který byl obviněn z osmi vražd. Zasvěcení lidé si jsou jistí, že jich spáchal ještě mnohem víc. Publicista Ondřej Krotil, autor knihy Zabiju tě pro pár stovek, věnoval bádání o tomto tématu půl roku života. „Dozvěděl jsem se mnoho informací, které jsou nové,“ vysvětluje, proč se rozhodl případ sériového vraha znovu připomenout ve své knize.

Proč chce někdo dát rok a půl života něčemu, o čem si nejsem jistá, jestli stojí za zmínku v médiích? Protože Roubal pro mě rovná se zlo.

Já bych to upřesnil – kriminalistika je můj koníček, snažím se hledat nové informace, které ještě nezazněly. A jsem ochoten tomu u některých kauz zasvětit i rok a půl. A když se přiznám, tak jsem u Roubala nečekal, že se dozvím něco nového. Ale nakonec to bylo naopak, dozvěděl jsem se mnoho informací, které jsou nové, a řekl jsem si, že bych to sepsal.

Čtěte také

Do Roubalova života zasáhla jeho partnerka, mimochodem dodnes žijící. V knize jí říkáte Hana. Je možné s ní mluvit? To je ten zdroj informací? Od ní jste se dozvěděl něco nového?

Není to ten zdroj informací. Hana bydlí na hřbitově, byl jsem se tam podívat. A byl jsem rozhodnut, že si s ní promluvím, ale souhra okolností tomu zabránila. Ale prohlédl jsem si tu paní a dodnes si nejsem jistý, jestli věděla o všem, nebo jestli to kryla. Opravdu to nedokážu kvalifikovaně říct. Z toho důvodu jsem jí změnil jméno. Je potřeba říct, že nebyla za nic odsouzená.

Do toho rozhovoru jste se tedy nepustil. Proč?

Bál jsem se to nakousnout. Když jsem psal Roubala, tak jsem to držel docela dost dlouhou dobu pod pokličkou a nechtěl jsem, aby se o tom vědělo. Čerpal jsem z několika zdrojů, které jsem záměrně nezveřejnil. Některé zdroje zůstanou v mé paměti, ale rozhodně ne na papíře, nechtěl jsem to dál specifikovat. Z vyšetřovacího spisu, co jsem měl možnost vidět v archivu Muzea policie, jsem si udělal na to svůj obrázek a rozhodl jsem se to popsat čtenáři tak, aby si nakonec udělal obrázek sám.

Mezi velmi populární podcasty dnes patří opravdové zločiny. Nedělají se z vrahů a zločinců celebrity? Proč o tom psát? Proč o tom točit?

Dělají se z nich celebrity. Jak to sleduju, tak hrozně frčí krimi. Frčelo to vždycky – detektivky, černá kronika, soudničky, to byly nejčtenější sloupky v novinách. Dnes frčí dokonce i různé výlety za poznáním. V Americe jsou různé okruhy, kde žijí vrahové, to si můžete zaplatit. Frčí to a trošku se to přehání.

Věřil si natolik, že podceňoval při zametání stop riziko.
Ondřej Krotil o vrahovi Ivanu Roubalovi

A proč psát knížky o Roubalovi?

Chyběla mi knížka, která by Roubala specifikovala, jaký byl. Nenašel jsem žádnou knížku, která by ho popisovala. Máte záznamy z médií, které jsou dost často nepřesné oproti skutečnosti, co jsem se dozvěděl já. Roubala jsem zpracoval z toho důvodu, že tam o něm nic nebylo.

Vrah Ivan Roubal je přiváděn k rozsudku doživotí

Myslíte si, že psychologické profily u policie mohou selhat, když popisují takového člověka?

To je těžká otázka. S Roubalem si vyšetřovatelé nevěděli hrozně dlouhou dobu rady. Byly s ním docela dost problémy, protože byl chytrý. Neměl teda IQ 150, jak se traduje, ale IQ 112 a patři mezi nejchytřejší doživotně odsouzené. Můj názor je ten, že kdyby Roubal nebyl arogantní hlupák, tak by mu nedokázali ani těch pět vražd. To bylo na vlásku.

Ale říkáte, že měl IQ 112, a jedním dechem, že to byl arogantní hlupák…

On se choval hloupě, arogantně. Věřil si natolik, že podceňoval při zametání stop riziko. Jednoho dne zabil člověka a během druhého dne byl schopný mu vykrást byt, přestože ho mohlo poznat mnoho svědků. A dvakrát na to dojel. Kdyby se tohle nestalo, tak by vyšetřovatelé měli těžkou práci. On jim to usnadnil.

Jak se Ivana Roubala podařilo dopadnout? A jaká byla souvislost Roubala s takzvanými orlickými vraždami? Poslechněte si celý rozhovor.

autoři: Lucie Výborná , prh
Spustit audio

Související