Z vítězství Marine Le Penové měla francouzská vláda strach. Připravila nouzový plán

Marine Le Penová v Evropském parlamentu
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Marine Le Penová v Evropském parlamentu

Ve Francii měli nouzový plán tak tajný, že ho raději nikdo nenapsal na papír ani mu nedal jméno. Nemluvíme o jaderné havárii ani přírodní katastrofě, ale o vítězství Marine Le Penové ve francouzských prezidentských volbách.

Jeden ze zdrojů časopisu L'Obs plán ochrany republiky přirovnal k vícestupňové raketě, od které se postupně odpoujují jednotlivé články. Nejdřív by byla na řadě policie a vojáci s úkolem zastavit nepokoje.


Pokud by se události vyvíjely podle představ předsedkyně francouzské krajně pravicové Národní fronty Marin Le Penové, platili by Francouzi v budoucnu frankem, v případě svého vítězství také chtěla uspořádat referendum o vystoupení Francie z EU.

„Úřady se obávaly hlavně krajní levice, která by mohla uvrhnout Francii do chaosu. Demonstranti si prý připravovali i pyrotechniku nebo zápalné lahve,“ přibližuje Ondřej Klapal ze zahraniční redakce.

Mimořádně by se sešel taky parlament, aby vyjádřil důvěru úřadující socialistické vládě. Ta by tak v rozporu s tradicí zůstala u moci až do poslaneckých voleb. Vůli voličů by ale respektoval, protože Marine Le Penová by se opravdu prezidentkou stala. Jen by pravděpodobně neměla bez podpory parlamentu vůbec žádnou faktickou moc.