Z Bratislavy do Vídně za pár minut! Potrubní pošta pro lidi vozí rychlostí přes 1000 km za hodinu

11. březen 2016
Podstatou konceptu Hyperloop je pohyb velmi rychlých a poměrně malých hliníkových kapslí v dálkovém potrubí

Slovensko možná čeká dopravní revoluce. Uvažuje se totiž o tom, že by Bratislavu s Vídní mohla spojit potrubní pošta pro lidi. Dopravní prostředek umí vozit pasažéry rychlostí přes tisíc kilometrů za hodinu.

Hyperloop je vlaková souprava ve tvaru tuby, která se pohybuje v uzavřeném tubusu. Ten může být nad zemí i pod zemí. Hlavní myšlenka je v tom, že v tubusu bude snížený tlak vzduchu.

Díky minimálnímu odporu tak souprava dokáže dosahovat daleko vyšších rychlostí než běžné magnetické vlaky, které se už používají třeba v Japonsku nebo Číně. Ty dokážou jet rychleji než 500 kilometrů v hodině. Hyperloop by ale mohl dosahovat až třinácti set kilometrů za hodinu.

Hyperloop technologies se ještě k žádné výstavbě ostré trati nerozhodla. První zkušební trať teprve připravuje v Kalifornii. Zástupci společnosti ale objíždějí potenciální místa, kde by se jejich projekt mohl uchytit. A vypadá to, že Slovensko je vážným kandidátem.

Hyperloop vynálezce Elona Muska

Slovenské ministerstvo hospodářství totiž s firmou během návštěvy podespalo memorandum o vzájemné spolupráci. První tunel by mohl spojit Vídeň s Bratislavou. Cesta mezi metropolemi by se tak oproti hodině po dálnici zkrátila pod deset minut.

Další metou by pak údajně mohlo být propojení metropolí zemí V4. Hyperloop by tak mohl nahradit letadla, která jsou na krátké vzdálenosti neefektivní.

Podstatou konceptu Hyperloop je pohyb velmi rychlých a poměrně malých hliníkových kapslí v dálkovém potrubí
  • Reportáž