Z Atlantidy, nebo Egypta? Odkud pocházejí hrací karty, se jen spekuluje, říká majitel největší sbírky karet v Evropě

03177714.jpeg
03177714.jpeg

Umíte si představit, jak vypadá sbírka více než 3,5 tisíce balíčků karet z celého světa? Přesně takovou má doma sběratel Petr Bílý. A kterého balíčku si cení nejvíc? „Zřejmě sady, kterou během národního obrození vydal Václav Severa z Prahy, jsou na ni zobrazeny české hrady,“ říká v rozhovoru s Vladimírem Krocem.

Sbírat karty začal už na gymnáziu. Svůj netradiční koníček, kterému se věnuje už déle než tři desetiletí, přirovnává ke sbírání grafiky. „Obrázky na kartách jsou svébytným druhem grafiky, vyjádřením žánrových scén, které všichni známe – například na žaludské osmě sedí panák na pařezu, má trubku a troubí na psa,“ popisuje.


V pražském Paláci YMCA právě začíná výstava Kvarteta inspirují, pořádá ji Club sběratelů hracích karet. Výstava, která představuje na 200 nejzajímavějších kvartet z domácí i evropské produkce, potrvá do 15. října.

Petr Bílý je spoluzakládajícím členem Clubu sběratelů hracích karet. „Je nás dvacet, snažíme se propagovat hrací karty všeobecně a zejména karty české, které mají dlouhou historii a velice dobrý zvuk ve světě,“ upozorňuje.

První zmínky o hracích kartách se v našem prostředí objevují od roku 1390. A odkud vlastně hrací karty původně pocházejí? „Vše jsou jen spekulace,“ říká Petr Bílý. „Z Atlantidy? Z Egypta? Reálnější historický pohled umisťuje jejich vznik do Indie nebo Koreje.“

Celý rozhovor si kdykoliv poslechněte buď kliknutím na odkaz přímo v tomto článku, nebo v našem audioarchivu.